Alduin Gerçek, ve o Akatosh Değil

Kitap Künyesi
Oyunlar: Skyrim
Çevirmen: Enes Yetiş
Orijinal İsim: Alduin is Real and He Ent Akatosh

Babamın dediği gibi İmparatorluk halkı ahmaklarla doludur.” Bunun için bu kitapı yazıyom. Yazmam çok kötü. Daha önce hiç kitap yazmadım, bitane daha da yazmam ama bazen insan üstüne düşen vazifeyi yapması gerek. Benim vazifemde Akatosh denilen tanrı ve Alduin dedikleri ejderhayla ilgili bildiklerimi yazmaktır. Bidefa ikisi aynı şey değiller, İmparatorluk ne derse desin ya da nolursa olsun.

Babam tanrıları pek bilmez idi ama anacım bilirdi. Bütün İlahlara ibadet ederdi, banada çoğunu öğretmiştir. Bunun için Akatosh hakkında bir iki bişey bilieim. İmparatorluğun bildikleri kadar bilirim. Daha dünya yoğ iken ilk Akatosh var idi, bunu bilirim. Bide ejderha şeklinde olduğunu bilirim.

Babam bide bana Martyn Septim’in hikayesini ve Oblivion kapıları açıldığı vakit neler olduğunu anlattıydı. Septim Akatosh ruhunun kıyafetine bürünmüş ve Mehrunes Dagor’u öldürmüş. Sizi bilmiyom ama benim fikrim, Yıkımların Prensi’yle dövüşüp onu yenen kim olursa olsun, bir ejderha dahi olsa iyi kalpli takdire şayan demektir.

Şimdi proplemi annadınız. Akatosh iyidir. Kuzeylilerden tutun da İmparatorluğa kadar herbi kimse bunu bilir. Fakat Alduin? O iyi değil! O iyiye karşıdır! Alduin’in içi dışı şeytanlık doludur. Görüyonuz değil mi, Akatosh ilen Alduin aynı şeyler değil olamazda.

Skyrim’de doğup büyüdüğüm için, bütün hikayeleri dinnedim. Babam bana annattı, onada babası annatmış, onada babası, böyle gider. Bu hikayelerden bitanesi Alduin hakkındaydı. Ama dikkat edin, Akatosh değil. Alduin kanlı canlı, başka bir ejderhadır.

Akatosh binevi ruhsal bi ejderha bence, ejderha gibi görünmesinede muhtaç değil. (Obliviun gibi bir yerde yaşayan bir tanrıda değil) Fakat Alduin gerçek, etiylen, tırnağıylan ve Ak Nehir gibi upuzun pullarıylan. Bir vakitler Alduin bütün Skryim’i diğer ejderha yaverleriyle beraber ele geçirmeye kalkmış. Sonunda, bazı cesur güçlü kahramanlar Alduin’i öldürüp, sefil hayatına son vermişler.

Şimdi soruyorum size – sizce bu Akatosh olabilir mi? Hayır, kardeşim. Kesinlikle olamaz.

Ve böylece bendeniz Thromgar Demirkafa kısaca derim ki, en büyük görüşüm, Alduin gerçektir ve o Akatosh değildir!