Aldmer

Efsanevi Aldmeris kıtasından Elf Çağında Summerset adalarına göç eden Aldmerler, günümüzdeki bütün elf ırklarının atasıdır. Yüksek Lord Torinaan’ın Auridon adasını keşfetmesinden sonra Aldmerler topluca Auridon ve Summerset’e yerleşir. Elfler daha sonra buradan tüm Tamriel’a yayılacak ve kendi alt kültürlerini oluşturacaktır.

Topal the Pilot’ın Niben Nehrini ve Tamriel’ın etrafını keşfinden sonra çok sayıda elf Summerset’ten ayrılmış ve Tamriel’a göç etmiştir.

İlk göç edenler Bosmerlerdir. Dini fikir ayrılıklarından dolayı bir grup elf Cyrodiil’in içlerine göç etti ve Ayleid olarak isimlendirildi. Başka bir grup Skyrim’e gitti ve Kar Elfi oldu. Tanrıları reddedip Morrowind’e göç edenler Dwemerlerdi. Yine dinsel meselelerden ötürü Tamriel’a Boethiah önderliğinde göç eden bir grup Chimer oldu. Chimerlere engel olmaya çalışan elf tanrısı Trinimac’ın, Boethiah tarafından dövülüp deforme ormasıyla Trinimac, Malacath’a dönüştü. Ve Trinimac’a inanan elfler de tanrıları gibi deforme olarak Orsimer’e dönüştü. Orsimerler de Summerset’i terkedip Tamriel’a göç etti. Fakat Tamriel’ın çoğunluğu elfler tarafından ele geçirilmişti ve Orsimerler belli bir yere yerleşmeyip göçebe bir hayat sürdüler.

Summerset’ten ayrılmayan elfler ise zaman içinde eski geleneklerini unutup Altmer haline geldi. Altmerler, ataları Aldmerlere en çok benzeyen elf soyudur.

Aldmeri terimi tüm elfleri tanımlamak için kullanılır. Aldmeri Dominion da bu tanımdan anlaşıldığı üzere tüm elf topluluklarını tek bayrak altında toplamayı amaçlamaktadır. Elf ırkının üstünlüğünü ve liderliğini savunan bu devlet üç aşamadan meydana gelir. İlk Aldmeri Dominion 2. Çağ 580’de Kraliçe Ayrenn tarafından kurulmuş olup Üç Sancak Savaşı sırasında İmparatorluk Şehri’ni ele geçirmeye çalışmıştır. Amaçları başarılı olamamış ve Dominion dağılmıştır.

İkinci Aldmeri Dominion’u 2. Çağ 830’da kurulur. Çok uzun ömürlü olmayıp 896’da Tiber Septim tarafından ortadan kaldırılmıştır.

Üçüncü ve son Aldmeri Dominion’u ise 3. Çağ 433’teki Oblivion Krizi’nden sonra kurulmuştur. Tiber septim’in kurduğu Üçüncü İmparatorluk, kriz sırasında dağılma aşamasına gelmiştir ve Summerset’te ortaya çıkan Thalmor yönetimi Üçüncü Aldmeri Dominion’u kurmuştur. İlerleyen yıllarda Dominion, Valenwood ve Elsweyr’i kontrol altına alır. Hammerfell’e yaptıkları saldırı sırasında Üçüncü İmparatorluğun düşündüklerinden fazla zayıf olduğunu anlayıp Cyrodiil’i işgal etmişlerdir.