Akavir

Gizemli Akavir kıtası, Tamriel’ın doğusunda bulunur. Diğer kıtalar gibi hakkında çok az şey bilinir ve bilinenler de muhtemelen abartı ile hayal ürünüdür.

Akavir Irkları

Akavir’de dört tane ırkın yaşadığı varsayılır: buz devi olan Kamal, kaplana benzeyen Ka Po’ Tun, maymunumsu Tang Mo ve dev yılanlara benzeyen Tsaesci. Ejderhaların da Akavir’de ortaya çıktığı söylenir. Hatta Akavir’in kelime anlamı Ejder Diyarı’dır. Bununla beraber bazı tarihi metinlerde ejderhaların anavatanının Atmora olduğu yazar.

Ka Po’ Tun ırkının kısmen Khajiitlere benzediği söylenir. Tosh Raka adındaki kutsal liderlerinin ejderhaya dönüştüğü anlatılır. Bu dönüşümün gerçekten fiziksel bir dönüşüm mü yoksa mecazi bir anlam mı içerdiği bilinmiyor. Gizemli Akavir kitabına göre bu değişim fizikseldir. Bir kaplanın çizgilerini ve karakteristiğini barındıran ejderhaya dönüşmüştür. Tosh Raka isminin Akatosh’a olan benzerliği de dikkat çekicidir. Yine bu kitaba göre Tosh Raka’nın hedefi önce Tsaescileri ortadan kaldırmak sonra Tamriel’ı ele geçirmektir.

Diğer ırklara nazaran daha önemsiz konumda bulunan Tang Mo ise maymuna benzer. Diğer tüm Akavir halkları bunları köleleştirmeye çalışsa da başaramamıştır.

Kamal ırkı Akavir’in buzul kesiminde yaşar. Bu halk buz golemine benzer. Tamriel’a ikinci istila girişimi kralları Ada’Soom Dir-Kamal önderliğinde gerçekleşir.

Akavir Askeri

Tsaesci ırkı ise en çok tartışılan Akavir halkıdır. Görünümleri konusunda çelişkiler vardır. Bazı kaynaklar bunları yılan gibi kuyruğa ve başa ama insan gövdesine sahip olarak betimler. Bazı kaynaklar da ise normal insan tasviri yapılır. Birinci Çağ’ın Son Yılı kitabında İmparator III. Reman’ın, Tsaesci Savirien-Chorak ile yaptığı düelloda Reman’ın Savirien’in kuyruğuna tekme attığı yazar. İlginç bir şekilde Elder Scrolls Oblivion ve Elder Scrolls Online oyununda Tsaesci ruhları ise insan görünümüne sahiptir. Tamriel’ın birinci ve en yıkıcı istilasını da Tsaesciler gerçekleştirmiştir.

Akavirli İstilaları

Akavir kıtasının tarihini yazanlar Tamriellı olduğu için bu kıta hakkında bilinen her şey, Tamriel tarihiyle kesiştiği dönemlerden ibarettir. Akavirliler Tamriel’ı iki kez, Tamriellılar ise Akavir’i bir kez işgal girişiminde bulunmuştur.

Birinci Akavirli İstilası

Akavirlilerin Tamriel’ı ilk istila girişimi Tsaesci halkı tarafından 1. Çağ 2703’te gerçekleşir. Skyrim sahilinde karaya ayak basan işgalciler Nordları rahat bir şekilde tokatlayıp Cyrodiil’e ilerler. Bu dönemde Koloviya derebeyi Reman, diğer Cyrodiil lordlarının desteğini arkasına alarak topraklarını savunmaya çalışır. Vivec’in ordusu Skyrim’e girerek Akavirlilerin denizle olan bağlantısını keser. Reman ise Skyrim ve Cyrodiil sınırındaki Soluk Geçit’te Akavirlileri kıstırır. Şans eseri burada yaşanan çığ sonucu Akavirli generaller geçidin Skyrim, ordu ise Cyrodiil tarafında mahsur kalır. Vivec ile Reman aynı anda harekete geçerek Tsaescileri imha etmeye başlar. Bu sırada Cyrodiil’deki Akavir ordusu Reman’a teslim olup onun komutasına girmeyi kabul eder. Bu karar, Tamriel’da tarihin seyrini değiştirecek en büyük olaylardan biri olacaktır.

Üstün savaş teknolojileri sayesinde Akavirliler Reman’ın yeni ordusunun bel kemiğini oluşturur. İnsan askerlere yeni teknikler öğretilir, ordunun yönetim kademesi de Tsaescilerden oluşur. Kısa süre sonra İkinci İmparatorluk kurulur ve Reman tüm Tamriel’ı ele geçirir. İmparatoru korumakla yükümlü özel muhafız birliği Ejdermuhafızları ve Tiber Septim’in özel birliği Yalımlar, Tsaesci kültürüyle oluşturulmuştur.

İkinci Akavirli İstilası

İkinci Akavirli İstilası ise 2. Çağ 572’de gerçekleşir. Bu dönemde Reman’ın kurduğu imparatorluk dağılmıştır. Buz devleri Kamallar ile Akavirliler Skyrim’de bir kez daha sahneye çıkar. Sürpriz bir saldırıyla Miğferyeli ele geçirilip şehir yağmalanır. Doğu Skyrim Kraliçesi Mabjaarn ve varisi Nurnhilde öldürülür. Sıradaki varis Jorunn ise istilanın gölgesinde Doğu Skyrim Kralı olur. Jorunn’un istilaya nasıl tepki verdiği tam bilinemiyor. Kimi kaynaklara göre Kırsakallar’ın yardımına başvurmuş ve dedeler de Ysmir Wulfharth’ı diriltmiştir. Akavir ordusu güneye inerek Morrowind’e girer. Burada Dunmer tanrı-krallarının ordusuyla karşılaşırlar. Almalexia’nın ordusu Abanozyürek şehri önlerinde Akavirlilere karşı savunma yaparken, Jorunn adeta beşinci günün şafağında gelerek Akavirlilere arkadan saldırır. Argonyalıların elit falanks birliğinin de katılmasıyla Kamal ordusu yok edilir. İkinci Akavirli İstilası da başarısız olur.

Tamriel’ın Karşı İstilası

Rövanş vakti Tamriel’a geldiğinde ise 3. Çağ 288’de İmparator V. Uriel Septim yaklaşık yirmi yıl süren hazırlıkların sonucunda Akavir’e yelken açar. Burada iki şehir ele geçirir ve bunları Septimia ile Ionith olarak isimlendirir. 290’da Ionith’teki savaşta imparatorluk ordusu dağılır ve Akavir’deki insanlardan bir daha haber alınamaz. Kitaplarda Tsaescilerin insanları yediği söylenir. Bu “yeme” meselesinin gerçekten fiziksel olarak yiyip sindirme mi yoksa mecazi olarak kültürel asimilasyon mu olduğu bilinmiyor.

Netice itibariyle hakkında kısıtlı bilgilere sahip olduğumuz Akavir kıtasının kültürel olarak Tamriel üzerinde büyük etkisi olmuştur. İmparatorluk lejyonları, Savaşçılar Loncası, Ejdermuhafızları ve Yalımlar örgütünün hepsi Tsaesci savaş sanatının üzerine kurulmuştur. Cyrodiil’deki Bulut Hakim Tapınağı ve Skyrim’deki Sema-Alem Tapınağı Akavir mimarisiyle inşa edilmiştir. Alduin’in Duvarı da yine Tsaesciler tarafından yapılmıştır.