Akavir

Akavir
Akavir

Akavir bir diğer bilindik adıyla Ejderha Diyarı Tamriel’in doğusunda bulunan dev kıtadır. Burası hakkındaki bilgiler kısıtlıdır. Geçmişte Akavirliler Tamriel’i birden fazla işgal etmişken Tamriel’daki İmparatorluk Akavir’i yalnız bir kez işgal etmiştir. Bu işgal de çok uzun sürmemiştir. Haliyle iki kıta halkının birbirine karşı düşmanlığı vardır. Akavir’e elf ırkı ayak basmamıştır sadece insanlar buraya yerleşmiştir. Fakat yerleşen insanların da sonu vahşetle sonuçlanmıştır. Akavir’in vampirik sürüngen ırkı olan Tsaesci’ler insanları yiyerek Akavir’deki insanların kökünü kurutmuştur.

Tarihi

Akavir’ler hakkında bilinenler Tamriel’i işgalleri sırasında ve insanların Akavir’i işgali sırasında öğrenildiği kadarı iledir. Gerisi sadece varsayımdan ibarettir. İki kıta arasındaki temasların en önemlisi Reman Hanedanlığı sırasında yaşanmıştır. Akavir Hükümdarı 1. Çağ 2703 tarihinde Tamriel’i işgal etmiş fakat I. Reman’ın ordusu onu Akdiyar Geçidi’nde mağlup etmiştir. Mağlup etmesine rağmen Reman’ın devleti elfler tarafından da tehdit edildiği için Akavir ordusunun toplanıp Tamriel’den ayrılmasına izin vermiş, ordularını imha etmemiş, edememiştir. 3. Çağ 288 yılı ise bir dönüm noktası olmuş ve ilk kez insan ırkı Akavir’i işgal etmiştir. Bu işgal planı 20 yıllık bir hazırlanmanın sonucuydu ve V. Uriel Septim ordusuyla Akavir’e gelmiş iki şehri ele geçirmiştir (Septimia ve Ionith). Ionith Savaşı’nda Ionith şehri yerle bir olmuş ve işgal de bitmiştir. O zamandan beri iki kıta arasında temas yaşanmamıştır. Fakat bir ihtimal Indoril Neravar’ın ordusuyla Akavir’i istilaya gitti söylenir.

Kültürel Etkileşim

Akavir askerlerinin dövüş stratejisi İmparatorluğu etkilemiş ve taktiklerini yenilemişlerdir. Akavirilerden etkilenerek Reman kendisine özel muhafız birliği kurmuştur. Ejdermuhafızı adı verilen bu birlik sonraki asırlarda Yalımlar organizasyonunun temel taşıdır. Jerall Dağları’ndaki Bulut Hakim Tapınağı bunların karargahıdır ve bu yapı Akavir mimari özelliklerini taşımaktadır.

Akavir Irkları

Kamal

Buz Devidir. Bildiğiniz buzdan yapılma devasa şeytani yaratıklardır. Kamal’ın kelime anlamı Kar Cehennemi’dir. Bu iblisler donmuş ve buzul bölgelerde yaşar. Yaz gelip güneş sıcaklığını göstermeye başladığında erimeye başlayıp güç kaybederler. Kamal’ların efsanevi lideri Ada’Soom Dir-Kamal önderliğinde bu ırk bir keresinde Tamriel’i işgal etmiştir. İşgalin ilk dönemleri oldukça parlak zaferlerle geçerken 2. Çağ 572 tarihinde Miğferyeli’ni yağmaladıkları olaydan sonra düşüş başlamıştır. Kızıl Dağ’da Almalexia’nın Ada’Soom Dir-Kamal’ı yenip ordularını denize sürmesinden sonra işgalciler yok olmuştur.

Tsaesci

Vampirimsi yılanlardır. Sürüngen bir ırk. Akavir’i işgal eden insanları yiyenler de bunlardır. Fakat bu yeme meselesinde şöyle bir tartışma da mevcuttur, yemek yani fiziksel olarak mideye indirme olarak değil de Tsaesci’ler kendi kültürleriyle insanları asimile edip değişime uğrattıkları da söylenir. Fakat bunların vampir özelliği taşımaları fiziksel olarak yeme ihtimalini de güçlendiren bir unsurdur. Görünüşleri belden aşağısı yılan gibi belden yukarısı ise insana benziyor şeklinde tasvir edilir. Gövdeleri pullarla kaplıdır. Savaşta sadece kılıç kullanırlar, zırh ve kalkan kullanmadıkları belirtilmiştir. Vampir olduklarını belirtmiştik, ihtiyaçları olan kanı çevre yerleşkelerde bulunan goblinleri ele geçirerek bunların kanından faydalanırlar.

Tang Mo

Bunlarda maymun insan karışımı bir yaratıktır. Tang Mo’nun kelime anlamı yaşadıkları yeri anlatır; Bin Maymun Adası. Kafa yapıları biraz deli doludur fazla cesurdur. Basit bir tür oldukları için diğer Akavir ırkları tarafından köleleştirilmeye yönelik saldırılara maruz kalmışlardır fakat kurdukları ordu sayesinde bunu önlemişlerdir. Ordunun nüfusu fazla olduğu için başarılı bir savunma yapmışlardır. Kamal ve Tsaesci’ye düşman, Ka Po’ Tun ile ittifakları vardır.

Ka Po’ Tun

Kaplan çakması yaratıklardır. Khajiitler ile bir bağları olup olmadığı tam bilinmemektedir. Tsaesci’ler bir numaralı düşmanlarıdır. Tang Mo’larla ise ittifakları vardır. Ka Po’ Tun’ların lideri Tosh Raka’dır. Kendi ırkının ilki olduğu söylenir ve bu sebepten büyük saygı duyulur. Bazı gizemli söylentilere göre Tosh Raka’nın görünümü kaplana benzer fakat karakteristik özellikleri bir ejderhanın özelliklerini taşır.  Ka Po’ Tun’lar Tsaesci’leri ağır bir yenilgiye uğrattıktan sonra Tamriel’i işgal planlarına başlamıştır.