Akavir İstilası

Aynı zamanda “Ejder Yurdu” olarak da bilinen Akavir, Tamriel’in doğusunda bulunan büyük bir kara parçasıdır. Tamriel ırklarının Akavir ırkları tarafından sevildiği pek söylenemez. Aslında Akavir hakkında pek bir şey söylenemez. Çünkü Akavir, Kadim Parşömenler Evreni’nin gizemli bir parçasıdır. Tarihte, “Akavir İstilaları” adını verdiğimiz olaylar dahilinde birkaç kez Akavir halkı ile Tamriel halkı yüz yüze gelmiştir. Fakat Tamriel halkı, Akavir hakkında çok fazla bilgi sahibi değidir. Toplanan 3-5 bilgi de kaleme dökülmediğinden olsa gerek kaybolup gitmiştir.

İlk Akavir İstilası (1. Çağ 2703)

Akavir ve Tamriel ırklarının ilk karşılaşmasıdır. Büyük bir Tsaesci donanması Skyrim ve Morrowindin kuzey kesimlerine çıkarma yapmışlardır. Önlerine çıkanın kellesini alan donanma askerleri Vivec’in öfkesi ile karşılaşana kadar oldukça can almışlardır. Dunmer Vivec, Dreugh’ların da  desteğini almış,birlikte Akavirlilerin deniz yollarına saldırarak zafer kazanmışlardır.

Ana kara ile bağlantıları kesilen Akavirlilerin ordusu bu olay sonrasında güçsüzleşmiştir ve Solgun Geçit bölgesine bir savunma hattı kurmuşlardır. Daha sonra Reman komutası altındaki birleşmiş Cyrodiil ordusu Akavir kuvetleri ile Solgun Geçit bölgesinde çarpışmıştır. Reman ordusu karşısında teslim olan bazı yetenekli askerleri kendi ordusuna ve kişisel hizmetine dahil etmiştir.Bu askerlerin İkinci İmparatorluğun kurulmasında da parmakları vardır.

İkinci Akavir İstilası (2. Çağ 572)

Ada’Soom Dir-Kamal komutası altındaki “Kamal” ulusuna ait bir filo, fetret döneminde Tamrielin kuzeyine çıkartmada bulunmuştur. Nedeni bilinmeyen bir şekilde filo Vvardenfell veya Solstheim’e yanaşmak yerine Miğferyeli’e yanaşmıştır. Sürpriz bir saldırı ile Miğferyeli’ni ele geçirmişlerdir. Savaş sırasında Kraliçe “Mabjaarn Flame-Hair” ve varisi Prenses Nurnhilde öldürülmüşlerdir. Sadece prens Jorunn sağ kalmış ve kendisi Kırsakallardan yardım dilemiştir. Kırsakallar ise yardım etmesi için Wulfharth’ı celp etmişlerdir. Wulfharth’ın yol göstermesi ile Jorunn ordusunu toparlamış ve herhangi bir saldıraya hazır şekilde Vadikent’e yerleşmişlerdir.

Fakat beklenildiği gibi olmamıştır. Akavir ordusu Vadikent’in önünden geçip Morrowind’in batısına doğru ilerlemeyi tercih etmişlerdir. Morrowind’de, Almalexia ve ordusu Akavir istilacılarına karşı koymaya başlamışlardır. Jorunn, Wulfharth ve ordusu da sonradan yetişip savaşa dahil olmuşlardır. Akavir istilacıları hem Dunmer hem Kuzeyli kuvvetlerine karşı dayanmayı devam ettirmişlerdir. Daha sonra savaşa Shellback’ın elit Argonyalı falanksları da dahil olunca istilacılar daha fazla dayanamayıp yenilmişlerdir.

Jorunn evine döndüğünde “Skald-King” olarak adlandırılmıştır ve tahta geçmiştir. Bu savaş birbirine karşı husumet besleyen 3 ırkın bir araya gelip ortak bir düşmana karşı koyduğu bir savaştır. Böylece İkinci Akavir istilasının önlenmesi ile Ebonheart Pact’ın tohumları atılmıştır.

Son Akavir İstilası (3 . Çağ 288 – 3. Çağ 290)

Bu sefer diğer iki savaştan farklı olmak üzere istilacılar Akavir ırkları değil, Tamriel ırklarıdır. Uriel Septim V, Akavir topraklarını fetih etmeyi kafasına takmıştır. Neredeyse tahta geçtikten hemen sonra 3Ç 268 yılında ön hazırlıklara başlamıştır. İstila öncesinde Tamriel ve Akavir arasında bir çok ada ve adacıkları ele geçirmiştir. Büyük saldırının vakti geldiğinde ise Uriel, Tamriel tarihindeki en büyük donanmayı kurmuştur. “Uzak Doğu Filosu”  ve “Saldırı Filosu” ismindeki 2 ana parçadan oluşan büyük bir donanmadır.

3. Çağ 288 tarihinde Saldırı Filosu Akavir topraklarına gönderilmiştir. İlk geldiklerinde iyi işler çıkaran ordu, alışılmadık hava koşulları ve mühimmat hatlarının yetersiz olmasından dolayı yenilmiştir. 3. Çağ 290 kış dönümünde Uriel’in ordusunun büyük bir çoğunluğu,yerleşimciler de dahil olmak üzere öldürülmiş,İmparatorun kendisi de savaşta hayatını kaybetmiştir.

Başlıca Savaşlar

3Ç 271 – 3Ç 284: Uzak Doğu Filosu Akavir topraklarına doğru yola çıkmış, Cathnoquey, Esroniet, Roscrea ve Yneslea krallıklarını fethetmiştir.

3Ç 288: Saldırı filosu Akavir’deki bir sahil kasabasına çıkarma yapmak için yola koyulmuştur. Filoyu gören Tsaesciler hemen bölgeyi terk etmişlerdir. İmparatorluk böylece Akavirdeki ilk kolonisini kurmuştur ve bölgeye Septimia adını vermiştir. Septimia’nın alınmasından sonra ordu başka bir terkedilmiş şehir bulmuş ve ismini Ionith koyarak ele geçirmiştir.

3Ç 289: Ionith kuzeyinde büyük bir Tsaesci ordusu tespit edilmiştir. Başlarında bir lider olmamasına rağmen Tsaesci ordusu lejyonerleri bozguna uğratmıştır. Lejyonerler büyük kayıplar vererek Ionith’e geri çekilmişlerdir.

3Ç 290: Ionith’de bulunan ve büyük kayıp almış olan Saldırı Filosu, Uzak Doğu Filosu ile habere geçer ve onlara Septimia’ya geri çekilmelerini söylerler. Daha sonra büyük kayıp almış olan Saldırı Filosu da Septimia’ya geri çekilmek için Ionith’den ayrılır. Saldırı Filosu yolda saldırıya uğrar. İmparator Uriel Septim V ve özel korumaları geri kalanların rahatça kaçması için düşmanı tutarlar. Uriel kapışma sırasında hayatını kaybeder. Filodan geriye ise Uriel’in ölüm haberini ulaştırabilecek sadece 2 asker kalır.

Uzak Doğu Filosu, Septimia’ya dönmüştür. Septimia kuşatma altındadır. Filo saldırganları kısa bir süreliğine geri püskürkmüştür. Saldırganlar geri gelmeden önce şehrin içerisine girip hayatta kalanları toplamıştır ve Tamriel’e gitmek üzere Akavir’den ayrılmıştır.