Akatosh

Akatosh, Tamriel’daki neredeyse tüm ırkların dinlerinde yer alan baş tanrıdır. Aldmerler Auri-El, Khajiitler Alkosh olarak adlandırır. Her ne kadar isimlendirmede ve anlamlandırmada farklılıklar olsa da hepsi aynı kapıya, Akatosh’a çıkar. Akatosh kelimesi, Emperyallerin dilindeki halidir.

Akatosh’a tüm ejderhaların babası da denmektedir. Alduin’in ise onun ilk doğan çocuğu olduğu söylenir. Alduin daha sonraları kendisini tanrı ilan etmesine karşın, Paarthurnax isimli ejderha Akatosh’a olan görevinden vazgeçmemiş ve Alduin’in tanrılığını inkar ederek ona karşı mücadele etmiştir.

Akatosh ayrıca evrenin ilk yaratılışında var olan ve zamanı yaratan tanrıdır. Zaman kavramını oluşturmasıyla yaratılış süreci daha da kolaylaşmış ve farklı dinlerin biat ettiği tanrıcıklar ortaya çıkmıştır. Akatosh’un zaman üzerindeki kontrolünün geçici olarak zayıflamasıyla Ejder Kırılması denen doğaüstü olaylar yaşanmıştır. Bu kırılmalarda paralel evrenler oluşmuş ve farklı zamanlar meydana gelmiştir.

Akatosh
Akatosh

Alessia’nın 1. Çağ’daki Ayleid efendilerine karşı başlattığı isyana kadar Daedra ve Aedralar Nirn ile temas kurabiliyordu. Alessia’nın isyanı başarılı olduktan sonra ölüm yatağında Akatosh tarafından ziyaret edilmiş ve kendisine Kralların Madalyonu verilmiştir. Madalyon Akatosh’un kanını taşımaktadır. Aynı zamanda Akatosh kendi kanını Alessia’ya ve onun soyuna bahşetmiştir. Madalyonun metafiziksel önemi büyüktür ve onun sayesinde artık Nirn, Oblivion’a karşı korumaya alınmış ve Daedrik prensler kafalarına estiği zaman fani dünyasına müdahalede bulunamamıştır. Lakin bu bariyer nihai çözüm değildir. Gelecek asırlarda güçlü büyücüler daedrik prenslerle iletişime geçip onları Nirn’e davet edebilmiş ama prenslerin hareket kabiliyetleri yine de sınırlı olmuştur.

3. Çağ 433’teki Oblivion Krizi’ne kadar bariyer stabil kalmıştır. Şafak Kültü yaptığı ayinler sayesinde Mehrunes Dagon’ın gelmesi için Tamriel’da portallar açmıştır. Sonuç olarak Mehrunes Dagon yeryüzüne gelmiş, fakat Akatosh kanı taşıyan Martin Septim Kralların Madalyonunu kullanarak Akatosh’u çağırmış ve istilayı önlemiştir.

Alessia’nın devrimleri sırasında insan ve elf inançlarının karışımı olan sekiz kutsallar inancında Akatosh baş tanrıdır ve imparatorluğun koruyucu figürü olarak lanse edilmiştir.