Ahzirr Traajijazeri

Son Güncelleme: , mertusta

Kitap Künyesi
Oyunlar: Oblivion, Skyrim
Çevirmen: Ceyhun Özgöç
Orijinal İsim: Ahzirr Traajijazeri

Saçma bir kitap. Ama Khajiit’den gelen her şey gibi, onların deyimiyle “gzalzi vaberzarita maaszi”, veya “Saçmalık zorunluluk oldu.” Muhtemelen daha önce yazılmadığını söylemek zorundayım, ve eğer yazılmışsa bile, hiç kimse onu okumamış olmalı. İmparatorluk mensupları her şeyin, gelecek nesillere aktarılması için yazılması gerektiğini düşünür, ama Elsweyr’de doğan her Khajiit kedi yavrusu kendi tarihini bilir, onu annesinin sütünü içerken öğrenir.

Son zamanlarda, nasıl olduysa, anayurdumuzu açgözlü Leyawiin Kont’undan geri alma mücadelemizde saflarımıza anlayışlı insanlar katıldı, buna İmparatorluk mensupları da dahil; ama, görünüşe göre, bizim davamızı anlamamışlar. Bizim düşmanlarımız elbette bizi anlamamalılar, zaten bu tam da bizim istediğimiz bir şey, cephaneliğimizdeki bir silah gibi. Bununla birlikte Khajiit olmayan dostlarımız, bizim kim olduğumuzu, neden burada olduğumuzu ve ne yapacağımızı bilmeliler.

Khajiit aklı, derin sorgulamalar yapan bir akıl değildir. Biz sadece ne yapmamız gerekiyorsa onu yaparız, dünyanın mahvolması bizi pek de ilgilendirmez. Sözcükleri yerli yerine koymak ve bunları felsefemiz dahilinde yabancı gelebilir, ve hatta bunu okuduktan sonra dahi bizi anlayacağınıza dair size kesin bir şey söyleyemem . Şu basit gerçeği iyi kavrayın — “q’zi no vano thzina ualizz” – “Kendimle çeliştiğim zaman, doğruyu söylerim.”

Biz Renrijra Krin’iz. “Paralı Askerin Kahkahası.” “Yersizin Gülüşü.” ve “Kirli İnsanların Gülümseyişi” fena bir çeviri olmaz. Bu küçültücü bir anlatım olsa da, eğlenceli olduğundan kabullenivermişiz…

Kalplerimiz nefretle doludur, ama bunu yüzümüze yansıtmayız. Biz, Elsweyr için savaşırız, ama vatanımızın sembolü Mane ile dost değilizdir. Biz adalete inanırız, ama kurallara uymayız.

“Q’zi no vano thzina ualizz.”

Burada kurallar yoktur, zaten Ta’agra’da “kurallar”‘diye bir sözcük yoktur. Onları bizim “thjizzrini”miz olarak adlandırabilirsin – yani “Saçma Kavramlar”

1. “Vaba Do’Shurh’do”: “Cesur olmak iyidir”

Her gün öylesine garipliklere karşı savaşıyoruz ki, bunlardan en büyüğü de Tamriel İmparatorluğu’nun ta kendisi. Bizim davamız, en asil dava: evimizi korumak. Eğer kaybedersek, geçmişimize ve geleceğimize ihanet etmiş oluruz. Ölümümüze “Ri’sallidad” denir, “şehitlik” mertebesini en doğru şekilde açıklayıp da genellikle yanlış anlamlarda kullanılan bir sözcüktür . Onların fedakarlıkları karşısında hep onurlanırız fakat gülümseyişlerimizin ardında onlar için tuttuğumuz yaş vardır.

Kahramanlığımız besbelli adımızdaki “Krin” sözcüğünden geliyor. Bu bizim aptal, maymun tipli Valenwood’lu Imga gibi sırıtkanlardan olduğumuz anlamına gelmez. Sadece düşmanımız bizi eğlendirir. Son tahlilde adil savaşları fazlasıyla yorucu buluruz. Savaşırken kendimizden emin bir şekilde gülümseriz çünkü sonunda galibiyetin bizim olacağından neredeyse eminizdir. Ve biliriz ki gülüşümüz düşmanı çıldırtmaya yeter.

2.”Vaba Maaszi Lhajiito”: “Kaçmak bazen gereklidir”

Her gün öylesine garipliklere karşı savaşıyoruz ki, bunlardan en büyüğü de Tamriel İmparatorluğu’nun ta kendisi. Onur, çılgınlıktır. Evet, İmparatorluk güçlerine karşı cesur savaşında ölen Renrijra Krin’i sevdik, ama şunu kesin olarak söyleyebilirim ki , kadın veya erkek her bir Ri’sallidad’in birer kaçış yoluna sahip olup kullanmakta başarısız olduklarında, “Kahretsin” diyerek öldüklerini defalarca gördüm.

Büyük Senche-Raht, Saimisil Steppes’e geldiğinde, kendisi avlayacak bir şey bulamayacak, uyuyamayacak, küçücük Alfiq onun sırtına atlayacak, ona acı verecek, ve Senche-Raht, büyük vücudunu ona çevirene kadar kaçmayı deneyecek. Neticede, her şeye rağmen o, inat edip Alfiq’i yakalayacağını umut etse de, Alfiq her zaman kaçacaktır. Onlar bizim kuzenlerimiz, “Alfiqler” ve biz onların Leyawiin’in büyük kaplanına karşı izledikleri yolu benimsedik.

Eğer kararlı bir şekilde ileri yürüyen, geri çekilmeyi lanetlenmek kabul eden, güçlü bir ordunun bir parçası olmayı çok istiyorsan, sakın Renrijra Krin’le müttefik olma. Nehir sazlıklarının arasına süzülürken nasıl aptalca intihara teşebbüs ettiğini ve kaçınılmaz ölümüne gülüp geçeceğiz.

3. “Fusozay Var Var”: “Hayattan Zevk Al”

Hayat kısa. Eğer son zamanlarda aşık olmadıysan lütfen bu kitabı bir kenara koy ve aşık olacak birini bulmak için acele et. Şehvetli bir kız veya çılgın bir çocuk bul ya da aklının beline yönelmesini sağlayacak herhangi bir şey, acele edip başarmakta zorlanacağın işlere girişme. İmparatorluk baskısının devasa güçlerine karşı olan mücadelemiz bekleyebilir.

Güzel. Eğer bulduysan devam edelim.

Biz Renrijra Krin’ler, birlikte yaşar ve savaşırız, ve biliyoruz ki Leyawiin ve İmparatorluk yakın zamanda yola gelmeyecek, hatta muhtemelen bunu bizim zamanımızda göremeyeceğiz. Sahip olduğumuz kısa zamanda, en yakın dostlarımıza sert, soğuk, donuk, ciddi olmak istemiyoruz. Eğer olursak, İmparator’un korumalarından (Blades) biri olur çıkarız.

İçinden gelmiyorsa bizim müstehcen şakalarımıza, seks dolu, sarhoş gecelerimize katılma. Biz bunları çok sevsek de bunlar Leyawiin’in bize yasakladığı eğlencelerdir.

4. “Fusozay Var Dar”: “Huzursuzluk Duymadan Öldür”

Hayat kısa. Çok kısa, birçok şey gibi bunu da Renrijra Krin’i hedef aldıklarında öğrendik.

Alçakça savaşırız. Eğer düşmanımız bize kafa tutmuşsa, seçeneklerimizi düşünür, kılıcı büyük gözükürse uzak durmayı deneriz. Ama elbette arkasını döndüğünde, kılıcını düşürüp boynunun üzerinde zıplarken kemiklerinin olduğu yeri büyük bir mutlulukla çatır çutur kırarız. Tabi ki bu sana ve tamamen kişisel tercihlerine kalmış.

5. “Ahzirr Durrarriss”: “İnsanlara Karşı Her Zaman Cömert Oluruz”

Amacımızı unutmamalıyız. Bizler ailelerimiz için savaşıyoruz, Khajiit ırkı zenginlikten yoksun bırakıldı. Onlar ve ataları çok eski zamanlardan beri Makapi Gölü’nün ve Malapi Nehri’nin bereketli sahillerinde yaşıyorlar. Bu bizim savaşımız, ama onların felaketi. Bunu onlara göstermeli, cafcaflı konuşmalardan etkilenmemelerini, onlar için kanımızı döktüğümüzü belirtmeliyiz.

Mane, İmparator ve Kont söylev ve rüşvetler verebilirler, ama gerçek felsefelerini insanlara açıklamaya kalksalar devrim kaçınılmaz hale gelirdi. Renrijra Krin gibi, kanun dışı kişiler, yapacakları eylemleri iyi hesaplamak zorundadırlar. Bu, mücadelemiz için iyi dövüşmekten çok daha büyük bir güce ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Diğer bağlamda insanları parayla satın almak ve kandırmak manasındadır. Bizimki sıcak savaş değil, politik bir savaş. Eğer insanlar bize yapılan eziyetlere karşı çıkarlarsa onlar geri çekilir ve biz kazanırız.

Mümkün olduğunca bu insanlara altın ve ay şekeri vermeli, insanların bizim güçlü ordularımızdan yararlanmalarına olanak tanımalıyız. Böylece gizlemelerine rağmen onların kalpleri bizimle olacak.

6. “Ahzirr Traajijazeri”: “Göze göz, dişe diş”

Amacımızı unutmamalıyız. Biz hırsız, katil, kaçakçı ve sabotajcılarız. Eğer bir çiftliği alamazsak, onu yakarız. Ola ki İmparatorluk mensupları, aziz atalarımızın kutsallaştırdığı görkemli antik bir kaleyi karargah haline getirirlerse, tereddüt etmez, yıkarız. Vatanı kurtarmanın tek yolu onu yaşanmaz hale getirmekse eğer, varsın olsun.

20 yıl önceki hayatımızı ve evimizi geri istiyoruz, kulağa pek hoş gelmiyor mu ? Madem öyle, biz de çok daha kârlı bir hedefe yöneleceğiz. Adı İntikam.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Yazım Hatası Bildirimi

Renkli kısım rapor edilecek: