Ahzidal’ın Nesli

Kitap Künyesi
Oyunlar: ESO, Dragonborn
Çevirmen: CortProg
Orijinal İsim: Ahzidal’s Descent

Kadim zamanlarda, ilk insanlar Skyrim topraklarına ayak bastıklarında, Saarthal şehrinde büyük bir tılsımcı yetişti. Bir çocuğa göre, büyüye ve hileye olan yeteneği onun ustalığının kanıtıydı. Bir insana göre, becerisi herkesi gölgede bırakıyordu. Kendi ırkından öğrenecek başka bir şey bulamadı, karısını ve çocuğunu terk etti ve elf ustalarından eğitim almak için yola çıktı.

Bir yıl iki oldu ardından üç. Sonunda yolu tekrar Saarthal’a düştüğünde, sadece yıkıntılar ile karşılaştı; elfler tarafından şehir yağmalanmıştı, ve orda yaşayan herkes ya ölmüş ya da gitmişti. Küllerin arasında, için için yanan evinin yıkıntısında, intikam için korkunç bir yemin etti. Bu olaydan sonra efsaneler ona Ahzidal, merhametsiz yok edici, ismini verdi.

Yalnız başına hiçbir şey yapamadı, bu nedenle uygun zamanı bekledi ve hiç olmadığı kadar kendi sanatının derinlerine indi. Derin Elflerden metallerin 7 niteliğini ve onları nasıl birlikte kullanabileceğini öğrendi. Ayleid Elflerinin bile unutmaya başladığı antik yazıtları ve şafak-büyüsünü öğrendi. Yitik Elf, Chimer ve Altmer seyahat etti, onlardan alabileceği ne varsa aldı, bütün bu sürede ilmini onlara karşı nasıl kullanacağını planladı.

Sonunda işittikleri onu Atmora’dan yeni gelen Ysgramor ve yoldaşlarına ulaştırdı. 3 gün 3 gece kuzeye doğru yol aldı ve onların sahile çıktığı, karşısında Elf tahkimatları bulunan Saarthal yıkıntılarının yanındaki buzlu deniz kıyısında buluşma gerçekleştir. Yoldaşlara kendi hizmetini ve yıllarca çalışıp öğrendiği her şeyi önerdi. Sonunda tılsımları ile dolu olan Atmoran çeliği ile Elfler düşmeden önce intikamını aldı.

Fakat hiç tatmin olmadı. Hüneri hayatı olmaya başlamıştı, bilgiye olan aşkı hâlâ içini kemirmekteydi ve onu sanatında hiç inilmediği kadar derinlere indirdi. Sonunda çok nadir olan elf bilgilerine ulaştı fakat bu da yetmedi. Ejderha dilinin gizemlerine ulaştı ve kendine yüce rahiplerin arasında yer kazandı, fakat bu da yetmedi. Uzunca bir süre Oblivion dünyasına gözünü dikti ve orada hem gücü hem de deliliği buldu.

Bazıları oraya gittiğini ve bir daha dönmediğini söylüyor. Diğerleri, yoldaşları Ejder Rahipleri tarafından ihanete uğradığını ve öldürüldüğünü ya da çok sevdiği Saarthal’ın yıkıntıları arasında gizlendiğini söylüyor. Solstheim’daki Skaal kabilesine göre onların adasına kaçtı ve bütün eserleri ile birlikte Kolbjorn Höyüğü’nün derinliklerine kapandı. Fakat bu, Kışhisar’daki ozanlar arasında anlatılan bir masaldır. Gerçek ne olursa olsun,
Ahzidal’ın efsanesi mükemmellik yolunda olanlara uyarı olarak görülmelidir ve mükemmelliği arayan bu yolda her şeyini tüketmemesine dikkat etmek zorundadır.