Abnur Tharn

Büyük Şansölye Abnur Tharn, Nibenay’ın derebeyiydi ve ikinci çağın ortasında Kadim Konsey’in başıydı. Akaviri Hükümdarlığı zamanından beri Cyrodiil’in en önemli pozisyonlarını ellerinde tutan ataları gibi, Abnur 117 yıl boyunca çeşitli imparatorlara ve krallara danışmanlık yapmıştır. Interregnum (Fetret Devri) dönemindeki Cyrodiilli hükümdarların çalkantılı yükseliş ve çöküşleri sırasında Abnur değişmeyen tek kişiydi. İmparatorluğa son derece sadık olan Abnur, 2Ç 465 tarihinde Kadim Konsey Şansölyesi oldu ve o zamandan sonra İmparatorluk Savaş Büyücüsü olarak hizmet etmeye başladı.

Abnur Tharn
Abnur Tharn

Abnur’un ailenin reisi olmasıyla, Tharn ailesi modern Nibenay soylularının somut örneği oldular. Abnur’un çok sayıda birinci dereceden akrabası vardı, en az 7 eşten 16 çocuk ve birçok diğer akraba. En göze çarpanları ise küçüklüğünden beri Yakut Taht için yetiştirdiği kızı Clavia Tharn idi. Diğer aile üyeleri arasında İmparatorluk Lejyonu’nun Generali olan kızı Septima Tharn ve Rimmen Kraliçesi olan öz kız kardeşi Euraxia Tharn da bulunmaktadır. Ayrıca Abnur Tharn çeşitli kitapların da yazarlığını yapmıştır.

Abnur neredeyse otuz yıl boyunca gönülsüzce Longhouse Hanedanlığına danışmanlık yapmıştır. Durcorach’dan Leovic’e kadar. Gururlu Nibenaylı Abnur, Reachmen Hanedanlığının yabancı doğası ve zayıf mirası sebebiyle onların hükmetmeye uygun olmadığına inanıyordu. Leovic, Yakut Taht’daki hak iddiasını meşrulaştırmak için Abnur’un on altıncı kızı Clivia ile evlendi. Bu Abnur’u kızdıran bir hareketti.

Colovialı bir dükün oğlu ve kendince güçlü bir ordu komutanı olan Varen Aquilarios, Abnur ile gizlice iletişim kurarak Leovic’i tahttan indirmek için yardımını istedi. Abnur memnuniyetle kabul etti ve Varen’e İmparatorluk Şehri hakkında istihbarat sağladı. En nihayetinde bu olay 2Ç 577 tarihinde Leovic’in öldürülmesine sebep oldu. Varen kendini imparator ilan etti ve Abnur’un sadakatini ve desteğini almak için Clivia’yı gelini olarak kabul etti.