3. Çağ

 Birinci Yüzyıl

3Ç 0 – Üçüncü Çağın Başlangıcı
Üçüncü Çağ Tiber Septim tarafından 2Ç 897 tarihinde Tamriel‘daki tüm bölgelerin birleştirilmesiyle başlatıldı.

3Ç 12 – “Encyclopedia Tamrielica” (Tamriel Ansiklopedisi) yayınlandı.

3Ç 20 – Destri Melarg doğdu.
Kızılmuhafızların hakim olduğu liman şehri Rihad’da doğan bu kişi ileride büyük bir tarihçi ve eski Kızılmuhafız koşuklarını tercüme eden usta tarihçi olarak bilinecektir.

3Ç 38 – İmparator Tiber Septim öldü, Yerine Pelagius geçti.
38 yıl boyunca tüm Tamriel’a hükmeden imparatorun yerine büyük torunu Pelagius geçti.

3Ç 39 – Destri Melarg İmparatorluk Şehri‘ne girdi.
Kızılmuhafız vakanüvisi olarak ünlenen bu eleman henüz 19 yaşında İmparatorluk Şehri’ndeki üniversitede eğitim almak için girer.

3Ç 41 – İmparator Pelagius öldü, yerine Kraliçe Kintyra geçti.
İmparator Pelagius Karanlık Kardeşlik tarafından öldürüldü. Çocuğu olmayan rahmetlinin yerine kuzeni geçer.

3Ç 48 – İmparatoriçe I. Kintyra Septim öldü, yerine İmparator I. Uriel Septim geçti.
Başa geçen kral Uriel isim dizisini kullanan ilk kişi oldu.

3Ç 64 – İmparator I. Uriel Septim öldü, yerine II. Uriel Septim geçti.
İmparatorluğun beşinci varisi II. Uriel için işler iyi gitmedi ve kıtada veba, ayaklanmalar, huzursuzluklar baş gösterdi.

3Ç 67 – Geleceğin Issızkent Kraliçesi Potema doğdu.
Dört kardeşin ikincisi olarak doğdu ve tek kızdır. Kurt Kraliçe Potema olarak da bilinir.

3Ç 82 – İmparator II. Uriel Septim öldü, yerine II. Pelagius Septim geçti.
Başa geçen II. Pelagius babasından sadece tahtı almakla kalmadı, büyük bir borç batağı ve yozlaşmış adalet sisteminin de artık yöneticisiydi…

3Ç 99 – İmparator II. Pelagius Septim öldü, yerine Antiochus Septim geçti.
Septim ailesinin en gösterişli varisi Antiochus’tur. Çok sayıda eşi, pahalı kıyafetleriyle tanınmıştır. Ne yazık ki bu şatafat kıtadaki iç savaşın varlığını gölgeleyememiştir…

İkinci Yüzyıl

3Ç 110 – War of the Isle
Antiochus hükümdarlığında Yaztutan Adası neredeyse elden çıkıyordu. Ada kralı ve Antiochus’un askerlerinden oluşturulan bir birlik Pyandonea adası kralı Orgnum’u aniden çıkan garip bir fırtına sayesinde yendi. Söylentilere göre fırtınayı çıkaran Psijic Tarikatı imiş…

3Ç 111 – Knights of The Nine Kuruldu
Knights of The Nine, Sir Amiel Lannus yani War of The Isle’deki bir kahraman tarafından Pelinal Beyazçember’in kalıntılarını bulmak amacıyla kuruldu.

3Ç 112 – İmparator Antiochus Septim öldü, yerine İmparatoriçe II. Kintyra Septim geçti.
13 yıl boyunca hüküm sürdükten sonra İmparator Antiochus öldü ve yerine kızı II. Kintyra geçti. II.Kintyra ve Kraliçe Potema’nın oğlu III. Uriel arasında daha önceden üzücü bir hikaye yaşanmıştır.

3Ç 114 – Söylenildiğine göre Kintyra II öldü.
İmparatoriçe II.Kintyra’nın III. Uriel tarafından yakalandıktan sonra öldürüldüğü söylendi. Ama gerçekte 3. Çağ 123 yılının 23’üncü Frostfall gecesine kadar ölmemiştir, o gece de kendi kafesinde ölmüştür.

3Ç 119 – III. Pelagius Septim doğdu.
Geleceğin Tamriel imparatoru doğmuştur.

3Ç 121 – III.Uriel Septim imparator ilan edildi.
İmparatoriçe II. Kintyra hapishanedeyken birkaç yıl önce ölmüştü. Ve mutsuz krallıklar olan Ulu Kaya, Skyrim, Morrowind’in ve Kraliçe Potema’nın desteğini alan III.Uriel imparatorluk ile savaşıyordu. 3’üncü büyük ve son saldırıda İmparatorluk Şehri bir gecede ele geçirilmişti. Bu sırada Uriel III kendisini İmparator ilan etti ve adını da yanlış olduğu halde III. Uriel Septim olarak gösterdi.Ancak onun gerçek adı Uriel Mantiarco’ydu.

3Ç 123, 23’üncü Frostfall – İmparatoriçe Kintyra kafesinde öldü.
3Ç 114’de öldüğü söylenen Kintyra gerçekte 3Ç 123, 23’üncü Frostfall’da ölmüştü ve bundan sonra 23’üncü Frostfall kırık elmas adını aldı.

3Ç 127 – İmparator III. Uriel öldü, yerine I. Cephorus Septim geçti.
III. Uriel Hammerfall’le yaptığı Ichidag Savaşı’nda esir alınmıştı. İmparatorluk Şehri’ne gitmeyi denerken taşıma aracı bir çete tarafından o içinde iken yakılmıştı. Sonra da I. Cephorus yerine geçti. Her kaynağa göre o zeki ve kibar biriydi ama Tamriel’in iyi bir savaşçıya ihtiyacı vardı, ve o da öyleydi. Kardeşi Potema’yı öldürmesi ise 10 yıl sürdü.

3Ç 133 – Destri Melarg öldü.
Destri Melarg, ünlü Kızılmuhafız çevirmen ve tarihçi 113 yaşında öldü. Ve yanında yüzlerce bitirilmemiş çeviri ve hikaye bıraktı.

3Ç 137 – Kraliçe Potema öldü.
Kurt Kraliçe olarak da bilinen Potema erkek kardeşi İmparator olduktan sonra 10 yıl süren bir savaşın ardından kendi şehrinde öldü.

3Ç 140 – İmparator Cephorus I öldü, yerine Magnus Septim geçti.
Cephorus savaş yılları nedeni ile evlenecek zamanı hiç bulamadı ve bunun için bir varis bırakamadan öldü. Bu yüzden yerine II. Pelagius geçecekti. Ama Magnus daha yaşlıydı. Ve bu konularda daha tecrübeliydi.

3Ç 145 – İmparator Magnus öldü, yerine Pelagius III Septim geçti.
Söylentilere göre Pelagius başa geçmek için Magnus’u öldürtmüştür. Fakat bu ihtimal düşüktür. Sebebi ise eşi Potema’nın ölümünden sonra Pelagius İmparatorluk Şehri’ne nadiren gitmiştir, zamanının çoğunu Issızkent’te geçirmiştir. Bu davranışından dolayı ona Deli Pelagius da denilmiştir. Ayrıca Pelagius kendi vasallarının, yardımcılarının entrikalarını gördükçe sıyırma aşamasına gelmiş, nihayetinde kendini asmıştır. Böyle bir adamın başa geçmek için imparatoru öldürme ihtimali görüldüğü üzere azdır.

3Ç 153 – III. Pelagius öldü.
Deliliği yüzünden tahttan alındıktan sonra, Pelagius sığınağa ve doktorların yanına gönderilmiştir. 2 Sun’s Dawn’da sıcak bir gecede, Betony Adası’nda, Kynareth tapınağındaki kafesinde ateşlenerek ölmüştür. 2.Sun’s Dawn Deli Pelagius adına kutlanır.

3Ç 153 – İmparatoriçe Katariah tahta geçti.
Katariah, Vvardenfell’in düşesi ve Pelagius’un sabırlı eşi Pelagius’un ölümündan sonra İmparatoriçe I. Katariah olarak tahta geçti. Kimileri bir Dunmer‘ın tahta geçişinin Septim kanının sonu olduğunu düşünürken kimileri o zamanın II. Kintyra’nın ölümü ile çoktan geldiğini düşünüyordu. Ancak onun Pelagius’tan doğmuş olan oğlu ile soy devam edecekti. Irkçı iddiaların aksine, Katariah’ın 46 yıllık saltanatı en mükemmel dönemlerden biriydi. İmparatorluk Şehri’nden rahatsız olduğu için şehirden ayrılmıştı ve bunu Tiber’den yana kimse yapmamıştı. Müttefiklerle olan ilişkilerini güçlendirdi ve halk imparatoriçesini artık soylulardan daha çok seviyordu…

Üçüncü Yüzyıl

3Ç 200 – İmparatoriçe Katariah öldü, yerine I. Cassynder Septim geçti.
Katariah’ın ölümü Kara Bataklık’taki bir çatışmada gerçekleşti. Cassynder tahta geçmeye niyetlendiğinde zaten orta yaşlarına girmişti. Yarı elf’ti ve bir Breton gibi yaşlanmıştı. Aslında yarı kardeşi olan Uriel’in sağlık sorunları vardı. Yine de Pelagius kanından olduğu ve böylece Tiber kanından da olduğu için imparator olmaya sıkıştırılmıştı.

3Ç 202 – İmparator Cassynder öldü, yerine IV. Uriel Septim geçti.
Kimse için sürpriz olmayan şekilde, Cassynder’ın saltanatı çok sürmedi. İki yıl içinde öldü. Uriel Lariat, Katariah’ın oğlu ve İmperyal görevlisi Lariat tahta 4. Uriel olarak geçecekti. Uriel IV aslında bir Septim’dir. Cassynder Wayrest kralı olunca onu evlat edinmiştir. Ama Council’e ve Tamriel’in insanlarına göre o Katariah’tan yasa dışı doğmuş ve babası bilinmeyen bir çocuktur. Bu sebeplerden dolayı Uriel IV yalnız ve zorlu bir hayat ve saltanat sürdürmüştür. Ancak bazı Konsey üyeleri onun Tiber’in kanından olduğunu kabul ediyordu. Katariah’ın uzun ve Cassynder’ın kısa hükümdarlığından konsey sorumluluk almış ve kabullenmişti ama Uriel’in bu sadakati elinde tutması imkansızdı…

3Ç 247 – IV. Uriel öldü.
Konsey Uriel’e karşı kazandı ve oğlu Andorak’ı mirastan mahrum bıraktı.

3Ç 247 – İmparator II. Cephorus Septim tahta çıktı.
Cephorus II konsey üyelerini oyuyla seçilmişti ve bu yüzden konsey onu Septim soyuna Andorak’tan daha yakın görmüştü. Cephorus aslında bir Kuzeyli kralıydı. Saltanatının 9 yılında Andorak’a bağlı olanlar ile çatıştı. En sonunda bazı olaylar sonucunda Andorak Ulu Kaya krallığına hükmetmeye başladı.

3Ç 249 – Camoran Usurper istilaları başladı.
Tabii ki Cephorus’un Andorak’tan başka düşmanları vardı. Bir kabusta Camoran Usurper adında bir kişiyi gördü. Usurper Daedra ve ölümsüz yaratıklardan oluşan ordu ile Vadiorman‘ı ve ardından krallıkları fethetmeye başladı. Kimse onun gücüne erişemiyordu ve her geleni ölümsüz yaratıklara dönüştürdü. Cephorus her adam yolladığında ya kandırılıyorlar, ya ölümsüz oluyorlar ya da işkence ediliyorlardı. Bu İmparatorluğu olumsuz etkiliyordu.

3Ç 267 – Camoran Usurper öldürüldü.
Baron Othrok ve az sayıdaki efsanevi yandaşları, Ykalon, Phyrgias ve Kambria’nın hükümdarları bu durumu değiştirdiler. Usurper’ın barbarlıkları her geçen gün yayılıyordu. Birkaç ay içinde donanmalar Ulu Kaya’dan Iliac Bay’a yerleşti ve kitaplara zor sığan güzel bir savaş ile Camoran öldürüldü.

3Ç 268 – V. Uriel Septim tahta çıktı.
Uriel V İmparatorluğun zayıfladığı algısını tahta çıktığı andan itibaren değiştirdi.

3Ç 288 – Uriel V Akavir‘i işgal etti.
Uriel V çok hırslıydı ve Akavir adasını almaya girişti. Bu çaba tamamen rezaletti, zaten Uriel V iki yıl sonra Akavir’de Ionith savaşında öldürüldü. Yine de Uriel V, Tiber’den sonra en itibarlı savaşçı olma onurunu elinde tutuyor.

3Ç 290 – İmparator Uriel V öldü, yerine VI. Uriel Septim geçti.
Uriel V Akavir savaş alanında ölmüştü. Oğlu Uriel VI sadece 5 yaşındaydı. Aslında Uriel VI babası Akavir’e gittikten çok kısa süre sonra doğmuştu. Uriel V’in tek soyu, başka bir kadından olan Uriel VI’dı ve o da sonra çoğunluğa ulaştı. Konsey Katariah’tan sonra en büyük güce ulaşmıştı, her şeyi yapmakta serbestti, çünkü Uriel’e 3. Çağ 307’ye kadar İmparatorluk yetkisi verilmemişti.

Dördüncü Yüzyıl

3Ç 307 – İmparator Uriel VI tahta çıktı.
Uriel VI 22 yaşına kadar tahta çıkamamıştı.

3Ç 320 – İmparator Uriel VI öldü, yerine İmparatoriçe Morihatha Septim geçti.
Uriel VI attan düşmüş ve kurtulamamış, tahtta 25 yaşında Morihatha’ya kalmıştı ve çoğu yer ayaklanmıştı.

3Ç 339 – İmparatoriçe Moriathe öldürüldü, yerine IV. Pelagius Septim  geçti.
Katiller Morihatha’yı öldürüp yerine yeğeni Pelagius’u geçirdiler.

3Ç 368 – İmparator Pelagius IV öldü, yerine VII. Uriel Septim Septim geçti.
İmparator Pelagius şaşırtıcı 29 yıllık saltanatından sonra Tamriel birlik içine girmeye başlamıştı. Uriel Septim VII bunu yaptı ve Tamriel’de birliği sağladı.

3Ç 389 – Uriel Septim VII Jagar Tharn tarafından ihanete uğradı.
İmparator Uriel Septim VII kendi savaşbüyücüsü Jagar Tharn tarafından ihanete uğradı ve Tharn’ın yarattığı bir yere hapsedildi.

3Ç 396 – Arnesian Savaşı başladı.
Bir köle isyanından sonra Morrowind güçleri Kara Bataklık ordusunu yok etti. Symmachus’un ölümü ile Kraliçe Barenziah yaşamını düşündü ve Wayrest’e gitti. Böylece Morrowind tahtına amcası Athyn Llethan, bir Hlaalu Hanesi soylusu geçti.

3Ç 397 – Umbra Keth yok edildi.
Bend’r-mahk savaşında karanlık bir çatışma yaratılıyordu ve bilinmeyen kahraman Yıldız Dişi’nin gücünü kullanarak bunları yok etti.

3Ç 399 – Jagar Tharn yok edildi ve Orsinium kuruldu.
Gizemli kahraman İmparatorluk Sarayı’nın zindanlarında Jagar’ı yok etti ve İmparator’u kurtardı.
Gortwog gro-Nagorm Orsinium şehrini kurdu ve onun özgürlüğü için savaşmaya başladı.

Beşinci Yüzyıl

3Ç 401 – Nulfaga Mantella’yı buldu.
Ulu Kaya’dan, Daggerfall‘dan Nulfaga Mantella’nın yerini tespit etmiştir.

3Ç 417 – “Batının Çarpıtması” olarak da bilinen “Barışın Mucizesi” oluştu.
Gizemli olay 9. ve 11. Frostfall tarihleri arasında 44 bağımsız krallığı, baronluğu ve düklüğü çevreleyen Iliac Bay’ın Daggerfall, Sentinel, Wayrest ve Orsinium ile yoğunlaşması ile gerçekleşti.

3Ç 427 – Yıkım Laneti başladı.
3Ç 427’de, Morrowind Hükümeti, zaten yetki sorunları ile yeterince zayıflamıştı. Ve daha sonra daha fazlası tehdit olmaya başladı, Kızıl Dağ’ın veya “Dagoth-Ur”un yeniden uyanıp yıkım başlatması. Bu ayrıca Chimer savaş lordu Nerevar’ın reenkarnasyon tarihiydi, efsanevi Nerevarine Vvardenfell’e İmparator’un emri altında varmış ve Dagoth-Ur’u öldürüp Morrowind’e huzur getirmişti.

3Ç 427 – Tribunal arasında anlaşmazlık çıktı.
Divine güçlerini kaybetmesinden sonra Almalexia sinirlendi ve Sotha Sil‘i öldürdü. Nerevarine, Nerevar Indoril’in kılıcını -Trueflame- yeniden yaptı ve Almalexia’yı Clockwork Şehri’nde öldürmek için kullandı.

3Ç 433 – Oblivion Krizi ve Uriel Septim’in öldürülüşü.
Uriel Septim VII’nin ölümünün ardından Şafak Kültü adında bir Daedra tarikatı, Oblivion kapılarını Mehrunes Dagon‘un güçlerini getirmek için açtı. Kvatch Daedra’lar tarafından yok edildi.
Kara Bataklık’ta Hist bu krizi önceden görüp her yerdeki Argonian‘ları topladı ve Daedra’lar yok edildi.
Daedra istilası Martin Septim Cyrodiil Şampiyonu tarafından korunurken Akatosh‘un Avatarına büründü ve Mehrunes Dagon’u yendi.

3Ç 433 – Corvus Umbranox yeniden ortaya çıktı.
10 yılın ardından Corvus Count of Anvil‘de ortaya çıktı.
Nocturnal’ın Gri Külah’ının laneti kaldırıldı ve kim giyerse onu gizlemeye devam etti.
Yeni bir Gri Tilki Hırsızlar Loncası‘nı yönetmeye başladı. Hikaye Kadim Parşömen ile yeniden yazıldı.

3Ç 433 – Mannimarco‘nun ölümü.
Mannimarco, solucanların kralı Büyücüler Loncası‘nın en yeni Baş Büyücü’süne karşı düelloda yenildi, tabii ki önceki Baş Büyücü Hannibal’ın yardımıyla.

3Ç 433 – Karanlık Kardeşlik’e yeni bir Dinleyici geldi.
Bir konuşmacının Kara El’in yarısını öldürmesi ve Cheydinal Tapınağı’nı arıtmasının ardından yeni bir Dinleyici haini öldürdü.

3Ç 433 – Knights of The Nine’ın yeniden düzenlenmesi.
Din adamlarının Daedra’lar tarafından saldırıya uğramasının ardından bir yolcunun Pelinal Beyazçember’i görmesi, Haçlı’nın eşyalarını toplaması ve Knights of The Nine’ı yeniden oluşturması gerçekleşti.

3Ç 433 – Sheogorath‘ın değişmesi.
Daedrik Prens Sheogorath‘ın lanetinin bozulması onun Jyggalag olmasına ve onun şampiyonunun da yeni Deli Tanrı olmasına imkan tanıdı.