2. Çağ

İkinci Yüzyıl

2Ç 230 – İlk Büyücü Topluluğu kuruldu.
Psijic Tarikatı’ndaki üstlerinin çavoluğundan usanan Vanus Galerion, Başkale’de yeni büyücü loncasını kurar.

Dördüncü Yüzyıl

2Ç 301 – Camlorn Krallığı kuruldu.
2Ç 309 – Elsweyr bölgesi kuruldu.
Anequina ve Pellitine yönetimlerinin liderleri Keirgo ve Eshita evlendi. Bu iki yönetimde birleşerek Elsweyr bölgesini oluşturdu.

2Ç 324 – Hükümdar Versidue-Shale öldürüldü.
Versidue kendi sarayında Morag Tong üyeleri tarafından öldürüldü.

2Ç 358 – Karanlık Kardeşlik’in bilinen ilk kayıtları oluşturuldu.
Kuzeyli köyü olan Jallenheim’de terk edilmiş bir evin döşeme tahtaları altında bulundu. Bu kayıtlarda iki gizli örgüt Morag Tong ve Karanlık Kardeşlik arasında savaş olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca ihtimal olarak Karanlık Kardeşlik, Morag Tong’dan ayrılan örgütün eski üyeleri tarafından kurulmuştur.

Beşinci Yüzyıl

2Ç 430 Hükümdar Savirien-Chorak öldü.
Savirien-Chorak’ın tüm varisleri Morag Tong tarafından öldürülmüştür. Onun ölümü aynı zamanda Akaviri Hükümdarlığı ve İkinci Cyrodiil Krallığının son dönemlerine denk gelmiştir.
Orsinium son hükümdarın ölümüyle dağılan İkinci İmparatorluğun bir parçası olmaktan çıkmıştır.

Altıncı Yüzyıl

2Ç541 – Reachli Bretonların Ulu Kaya’yı istilası.
Durcorach the Black Drake Bretonların yurdunu işgal etti, Ulu Kaya krallığı yenildi. Daggerfall, Camlorn, Shornhelm, Evermore ve Wayrest zaferden sonra Daggerfall Sözleşmesini (Daggerfall Covenant) imzaladı.

2Ç 560 – Knahaten Gribi
Salgın hastalık Tamriel’in güney kısımlarında hatırı sayılır miktarda ölümlere yol açtı. Salgından Argonianlar sorumlu tutulmuştur. Böyle düşünülmesindeki sebep Argonian ırkının hastalıklara karşı bağışıklığı olmasıdır. Salgın 50 yıl kadar devam etti.

2Ç 563 – Emeric Wayrest Kralı olarak taç giydi.

2Ç 572 – Morrowind’daki Akaviri istilacıları mağlup edildi.
İstilacılar gizemli bir şekilde oluşan selde sular altında kaldı geri kalanı öldürüldü. Selde ilginçtir ki hiçbir Dunmer yara almadan kurtuldu. Efsaneye göre Dunmer tanrısı Vivec seli yaptı. Bir diğer ihtimale göre de Ada’Soom Dir-Kamal Skyrim’in kuzeydoğu sahillerinde karaya çıkıp Miğferyeli’ni işgal etmeye çalıştı. Dir-Kamal, Miğferyeli’nin Jorunn the Skald King ve Wulfharth the Ash-King tarafından korunduğunu öğrenince rotasını Mournhold’a doğru çevirdi. Sonrasında Ada’Soom Dir-Kamal Jorunn’un ve Almalexia’nın Dunmer ordusu arasında sıkıştı. Dir-Kamal’ın ordusu denize dökülerek imha edildi.

2Ç 572 – Jorunn the Skald-King Skyrim’in Kralı olarak taç giydi.
Akaviri istilacılarını mağlup etmesinden sonra Jorunn Miğferyeli’ne gelerek Krallar Sarayı’nda tacını giydi.

2Ç 578 – Molag Bal Nirn’ü kendi alemi olan Coldharbour’a çekmeye başlar.
Mistik ve devasa bir enerji olan Soulburst İmperyal Şehrinde patladı. Tüm büyücüler ya öldü yada kafayı sıyırdı, Daedrik yaratıklar daha fazla ve daha güçlü gözükmeye başladı.

2Ç 580 – Ayrenn, Alinor Prensesi oldu.
563 tarihinde ortadan kaybolduktan sonra geri geldi ve büyük kardeşi Prens Naemon yerine varis olarak seçildi. Kral Hidellith ölünce Naemon tahta geçmeye hazırlanıyordu. Tam bu sırada Ayrenn geri dönerek o da tahtta iddia etti. Sonucunda tahtın sahibi Ayrenn oldu.

2Ç 582 – İttifak Savaşları Başladı.
Üç ittifak Molag Bal’ın etkisi altında İmperyal şehrini korumak için savaşa başladı. Aldmeri Dominion, Yaztutan Adası, Vadiorman ve Elsweyr’den oluşan birlik Tamriel’da elf hegemonyasını kurmak istiyordu. Daggerfall Covenant, Ulu Kaya, Hammerfell ve Orsinium’dan oluşan birlik İkinci İmparatorluğu yeniden diriltmeyi ve Tamriel’da istikrarı sağlamak niyetinde. Skyrim, Morrowind ve Kara Bataklık’tan oluşan Ebonheart Pact ise bağımsızlıklarını kazanmak için İmparatorluğu yok etmek istiyor.

Dokuzuncu Yüzyıl

2Ç 828 – Kesin olmasa da Tiber Septim’in doğum yılı.

2Ç 830 – Aldmeri Dominion tekrar kuruldu.

2Ç 852 – Tiber Septim’in savaşları başlar.
General Talos yada bilindik adıyla Tiber Septim, tüm Tamriel’i tek bir çatı altında birleştirip Üçüncü İmparatorluğu kuracağı savaşlar dizisine başlar.

2Ç 854 – Cuhlecain öldürüldü.
Cuhlecain Ulu Kaya’lı birisi tarafından İmparatorluk tacı giymesinden kısa bir süre sonra öldürüldü. Olay sırasında imparatorluk sarayı da alev aldı ve Tiber Septim Cuhlecain’in yerine geçti. Tiber Septim’in olayda parmağı olduğundan şüpheleniliyor.

2Ç 862 – II. Thassad öldü.
Hammerfell Kralı Thassad eceliyle öldü ve fırsattan istifade eden Redguard örgütü Forebears bağımsızlık isyanı başlattı.

2Ç 864 – Hunding Körfezi Savaşı
Veliaht prens A’tor, II. Thassad’ın oğlu, Hammerfell’in varisi ve Crowns örgütünün lideri ordusunu Forebears üzerine sürdü. Çaresiz kalan Forebears Tiber Septim’den destek istedi.

2Ç 864 – Stros M’Kai Ayaklanması
Stros M’Kai’deki ufak İmperyal filosu asiler tarafından yakıldı.

2Ç 882 – Dagoth Ur uyandı.
Dagoth Ur ve onun kül vampirleri Kızıl Dağ’ın derinliklerinde canlandı. Tribunal’a Lorkhan’ın kalbinin olduğu yerde pusu kurup onları yok etmeyi amaçlıyor.

2Ç 896 – Cyrodiil’in Transformasyonu
Alinor’un kaybedilmesinden sonra Tiber Septim Cyrodiil’in iklimini tropik iklime çevirdi.

İkinci Çağın bitip Üçüncü Çağın başladığı Tiber Septim tarafından ilan edildi.