Ak-Altın Antlaşması

Ak-Altın Antlaşması  4Ç 175’te İmparatorluk ve Thalmor arasında imzalanan ve Büyük Savaş‘ın (Great War) sonlanmasını sağlayan bir antlaşmadır.

Antlaşma şartlarına göre 9 tanrıdan birisi olarak bilinen Talos‘a tapınmak yasaklanmış. İmparatorun koruyucuları “Yalımlar” dağıtılmış ve Hammerfall’in güney kısmı Aldmeri Dominion‘a verilmiştir.

İmparator Titus Mede II‘nin bu antlaşmayı kabul etme sebebi Kırmızı Yüzük Savaşı’nda (Battle of the Red Ring.)  gücünü kaybetmiş olan imparatorluğa, gücünü tekrar toplamak için zaman kazandırmaktır.

Fakat Hammerfall’i Kızılmuhafızlar Ak-Altın Antlaşması’nı reddettiler ve Thalmor’a karşı direnmeye devam ettiler. İmparator Titus Mede II barış ortamını korumak ve Thalmor ile tekrar savaşa girmemek için resmi
olarak Hammerfall’i İmparatorluktan ayırdığını açıkladı. Hammerfall bağımsız bir bölge haline geldi. 5 yıl boyunca Dominion’a karşı direndi ve onları Hammerfall topraklarına sokmadı.

5 yıl sonrasında  4Ç 180’de Thalmor ve Hammerfall arasında “Stros M’Kai‘nın İkinci Antlaşması [Second Treaty of Stros M’Kai]” isminde bir antlaşma imzalandı. Böylece antlaşma şartlarına göre bütün Thalmor birlikleri Hammerfall’den çekildi ve Hammerfall tam anlamıyla bağımsız bir bölge haline geldi.

Diğer yandan Talos’un yasaklanması Skyrim‘de büyük bir tepki ortaya çıkardı. Zamanında Skyrim’den gelmiş olan Tiber Septim(Talos) Skyrim halkı için oldukça önemliydi ve öneminin dışında büyük bir manevi değerdi.
Talos’a tapmanın yasaklanması bu yüzden Skyrim’de büyük  tepki aldı.

Ulfric Fırtınapelerin ise Ak-Altın Antlaşması’na tepkisini göstermek için Skyrim’in Kralı Torygg‘i öldürerek kendi isyanını başlattı. Daha sonrasında kendi yandaşları ile birlikte “Fırtınapelerin İsyancıları” adlı orduyu kurarak Skyrim’de İmparatorluğa karşı bir iç savaş başlattı.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Düzenleme Geçmişi

Yazım Hatası Bildirimi

Altta renkli gösterilen kısım rapor edilecek: