Vivec’in 36 Söylevi – Vaaz 12

Tüm Vaazlar buradadır.


 

Hortator, hükümranların ilk dersini idrak etmeye çalıştığı sırada Vivec Matemin şehrine yöneldi ve orada Ayem’in sevgilisi olduğunu öğrendi. Seht tekrar kendisini böldü. Vivec daha sonra gözlemlemek için onların benzerliklerine doğru sıçradı, ama gördükleri şeyleri zaten biliyordu. Yolculuğunu işe yarar kılmak için kendi benliğinin bir kısmını geride bıraktı.

Sonra Vivec, Veloth’un başşehrini terk etti ve küllere doğru yol aldı. Kendi dev formu üzerinde çalışabileceği çorak bir arazi buldu. Yerkürenin derinliklerine batmamak için ayağını ilahi olandan daha az yoğunlukta bir materyalden yaptı. Tam bu sırada Sıkıntı Hanelerinin Birinci Köşesi olan Prens Molag Bal arzı endam etti.

Vivec, Tecavüzün Kralı’na baktı ve konuştu:

“Ne de güzelsin, lakin bize katılmıyorsun.”

Ve Molag Bal şair savaşçının ayağını ezdi, ki ayak hasar görmez değildi, ve de lejyonlara ikiye yarmasını emretti. Başlangıç Yeri’nden kudretli ateşler bir ağ gibi Vivec’i tutması için getirildi ve o karşı koymadı.

“Tercihim odur ki” dedi, “eğer evleneceksek bir tür tören isterim.”

Ve ayağı sarmalayan lejyonlar tekrar çağırıldı, böylece bir tür ziyafet verildi. Çorak araziden narlar fışkırıp çadırlar kuruldu. Velothi sufi güruhu çıkageldi, yerdeki yarılmış ayaktan pasajlar okudular, ta ki gözyaşları yazıtları sırılsıklam edene dek.

“Kısa ve öz olarak birbirimizi sevmeliyiz,” dedi Vivec, “en azından böyle olmalı. Daha mühim meseleleri istişare etmek için Hortaror’a ihtiyacım var çünkü Dwemer baş rahipleri sıkıntı çıkarıyor. Bir saatliğine kafam senin olabilir.”

Molag Bal kalktı ve değerini göstermek için altı kolunu uzattı. Kollar cezbetme ve tam zıttı olan iğrenmenin rünleriyle dekore edilmişti. Uzun kelimelerden oluşan açıklamalı takvimle bezenmişti. Konuşmaya başladığında çiftleşen hayvanlar düştü.

“Nereye gitmeli?” dedi.

“Sana demiştim”, dedi Vivec, “yerkürenin kralının eğitmeni olmak zorundayım. AE ALTADOON GHARTOK PADHOME.”

Bu sihirli kelimelere, Tecavüz’ün Kralı bir yenisini ekledi: “CHIM”, yani soyluluğun gizli hecesi.

Vivec ihtiyacı olanı Daedroth’tan almıştı ve o gün evlendiler. Bal kafasını aldığı saatte, Tecavüz’ün Kralı aşk için bir kanıt istedi.

Vivec bunun için iki şiir söyledi, ama sadece teki bilinir:

Saçını yapmak için ne kadar cam gerekti bilemem

Eminim ki okyanusların ihtiyacının iki katıdır

Gerçeği söyleyenlerin yazdığı bir kurgudur cehennem

Ağzım yalan söylemede maharetlidir, bahanemse dişimdir.

Vivec ile Molag Bal’ın kız ve erkeklerinin sayısı binlercedir. En güçlülerin ismi bu satırda yazılıdır: GULGA MOR JIL HYAET AE HOOM.

Kelâmın sonu ALMSIVI’dır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.