Julianos

Arkay

Dil ve matematiğin Nordik babası Jhunal olarak ta bilinen Julianos: edebiyat, tarih, hukuk ve çelişkinin tanrısıdır. Jhunal, panteonun geri kalanının gözünden düştükten sonra, Dokuz Tanrı’nın (Nine Divines) Julianos’u haline gelmiştir.

Büyü ile bağdaştırılmış, çoğu büyücünün saygısını kazanmıştır. Manastırları Tiber Septim kurmuş, manastırlar Elder Scrolls’un koruyucuları olarak Julianos’a itham edilmiştir.

Sembolü üçgendir. İliak Koyu’nda, Julianos’un tapınakları aynı zamanda “Julianos’un Okulları” olarak bilinir. Bilgelik Tanrısı olduğu için tüm tapınakları akademi şeklinde düzenlenmiştir. Buraya Tamriel’in, Büyücüler Loncası’ndan sonraki en bilgili araştırma kurumu diyebiliriz. Bu eğitim kurumunun “büyüyü geliştirebilmek için” magicka yaydığı söylenir.

Julianos,  Umaril the Unfeathered’ı yenerken ona yardım eden Pelinal Whitestrake için Mücadelecinin Kalkanı’nı (Shield of the Crusader) yaratmıştır. Skingrad’da (Cyrodiil) ona ibadet için adanmış küçük bir tapınak bulunur. Ayrıca İmparatorluk Şehrinde Julianos’a dua etmek için bir oda vardır.

İzinden gidenler der ki: “Doğruyu bilin. Yasalara dikkat edin. Şüpheye düştüğünüz zaman bilgeden, bilgelik arayın.”

Ayet:

“Bana gel, Julianos, sensiz, zekam bir buğday tanesi kadar zayıflar, gözlerim yanlışlarla örtülür, düşüncelerim aptallığa düşer, ön yargım adaletimi bulandırır.”

Julianos’un Tılsımı

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Düzenleme Geçmişi

Bu yazının düzenleme geçmişi bulunuyor.

Etiketler: , ,

Yazım Hatası Bildirimi

Altta renkli gösterilen kısım rapor edilecek: