Anu

Anu ya da Her Şey Anu, iki temel güçten biri olan Düzen’in en mükemmel formudur (diğer güç ise Padomay, Düzensizlik’tir). Anu veya farklı isimler altında karşılıkları, her kültürün geleneklerinde bulunur; örneğin Khajiitler, onu “Ahnurr”, “karındaşını” ise “Fadomai” olarak tanırlar.

Hikayeye göre Zaman, iki gücünKaranlık Boşluk’a girmesiyle başladı. Aralarındaki etkileşim, Nir ile başlayarak, Yaratılış’a öncülük etti. Anu genelde “eril” olarak tasvir edilirdi ve ilk aşk hikayesi, dişil olan Nir ile başladı. Padomay, Nir’in Anu’ya olan aşkını kural dışı buluyordu, böylece ilk aşk hikayesi şiddet ile bitti. Nir, yaralıydı, ölmeden önce Yaratılış‘a ait on iki dünya doğurdu. Padomay bu dünyalara saldırdığı ve onları paramparça ettiğinde, Anu onunla mücadeleye girişerek Yaratılış’ı kurtardı ve dünyalardan kalan kalıntıları bir gezegende birleştirerek Nirn‘ü oluşturdu.

Padomay, Yaratılış’ı tekrar yok etmeye çalışmak için geri döndüğünde Anu, ikisini de Zaman’ın dışına çekti ve böylece Yaratılış’a karşı olan tehdit sona erdi. Yaratılış, birçok Anuik ve Padomaik ruhlar ile varlığını sürdürmeye devam etti. Padomay ile savaşırken Anu’nun dökülen kanı, yıldızlar haline geldi ve iki kardeşin karışan kanları Aedralar’ı oluşturdu. Altmer geleneğine göre Anu, kendi ruhunu Anuiel‘in içinde canlandırmıştır ve Anuiel, Auri-El olarak kişiselleştirilmiştir.

“Anu’nun ışığına bağlı” olan Anuik esaslı hemen hemen tüm tanrılar, Mundus‘un ve Nirn’in oluşturulmasıyla bağlantılıdır. Jyggalag, Anuik olarak da kabul edilebilir; hem Anu, hem de Jyggalag Düzen’i temsil eder.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Düzenleme Geçmişi

Etiketler: , , , ,

Yazım Hatası Bildirimi

Altta renkli gösterilen kısım rapor edilecek: