Aldmeri Dominion

Aldmeri Dominion, Tamriel’de Altmerler tarafından kurulan 3 imparatorluğa verilen isimdir. “Aldmeri” kelimesi Altmer dilinde “Elflerin Evi” anlamına gelmektedir.

Aldmeri Dominion Mührü

Aldmeri Dominion Mührü

İlk İmparatorluk

Orijinal Aldmeri Dominon, ya da İlk Dominion 2.Çağ 582 yılında Kraliçe Ayrenn tarafından Interregnum olaylarının ortasında kurulmuştur. İlk İmparatorluk Kraliçe Ayrenn Alinor Tahtı’nı aldığında tasarlanmıştı. Summerset’e tahtı almak için gelmeden önce Tamriel’i dolaşan Ayrenn, dünyada bulunan korkunç tehditleri yok etmeyi kendine görev bilmişti. Bu zamanlarda Bosmer’lerın ve Khajiit’lerin de dış tehditlere karşı yardım ve müttefik arayışı ilk Aldmeri Dominion’u oluşturdu ve İlk Dominion kurulduğu zamanlarda Yakut Tahtı ele geçirmeye çalışan Ebonheart Pact ve Daggerfall Covenant ile savaştı. Artık asıl amaç elflerin Tamriel’de tahtı alarak düzeni sağlamasıydı.

İkinci İmparatorluk

İkinci İmparatorluk 2. Çağ 830 yılında Summerset Adası Valenwood’u tarihi bir ihtilaf ile alınca kuruldu. Camoran Hanedanlığı’nın mirasçıları Valenwood tahtını almak için saldırınca bir Bosmer grubu Colovian Arazi’sinde bulunan düşman bir grup ile toprak karşılığında işbirliği yaptı. Haklar Bosmer’ların olacaktı ve Bosmer’lar düzeni sağlayacaktı. Bunu duyan Altmerler Bosmerlara büyük bir güç ile saldırıp başarıyla ele geçirince artık yüzyıllarca sürecek olan bir yönetim birliği olacaktı. Thalmor Valenwood’un yönetimine getirildi, ancak Camoran’ların geri kalanları da yönetimde söz sahibi olacaktı. Interregnum olayları nedeniyle diğer taraf gitti ve bu nedenle İkinci Aldmeri İmparatorluğu kuruldu. Thalmor yönetiminde olan bu ittifak gücünü arttırdı ve Colovian Arazi’lerini temizleyerek yakınındaki çok önemli oluşumları dost edindi.

Ancak Tiber Septim, Tamriel’i fethetmeye başlamıştı. Üçüncü İmparatorluğun ilk güçleri Bosmer tarafından saldırılara başladı. Bu sırada kıyılara çekilen Elfler denizcilik alanında geliştiler ve Cape of the Blue Divide ve diğer birkaç bölgeyi ele geçirdiler. Buna rağmen İmparatorluk ve Elflerin savaşmama imkanı yoktu, İmparatorluğun Numidium gücü de olunca Elfler yenildi ve Tamriel’e ilk defa tamamen İnsan ırkı hükmetti. Elflerin geri dönmesi için ise koca bir çağ gerekecekti…

Üçüncü İmparatorluk

Oblivion Krizi ile 3.Çağ’ın bitmesi ile Üçüncü İmparatorluk yavaş yavaş küllerinden doğmaya başladı. Kriz esnasında Summerset’e, vatanlarına saldıran Altmer’ler bir bölgeyi ele geçirdiler. Ancak İmparatorluk onları tanımadı ama bu onların büyümesine engel değildi. Altmer güçleri Tamriel’e geri dönmek için var güçleri ile saldırarak adanın kontolünü ele geçirdiler ve bu nedenle Summerset Adası’nın ismi Alinor olarak değiştirildi. 7 yıl sonra, Valenwood’a yapılan saldırlar sonucunda Thalmor yönetimi yeniden doğmuştu ve Alinor ile Valenwood birliği Üçüncü Aldmeri İmparatorluğu oluşturmuştu.

Gelecek 70 yıl boyunca Dominion ve İmparatorluk tamamen kopuk kalacaktı. Ancak bu sessizlik 4.Çağ’ın 100. senesinde Void Nights olayları ile bozulacaktı. Elsweyr halkı Khajiit‘leri rahatsız eden Void Nights olaylarını büyü gücü ile geri getiren Dominion’a yeni bir müttefik katılacaktı; Elsweyr. Khajiit halkı köylerden başlayarak ufak bir şekilde tamamen Aldmeri hakimiyetine geçti ve bölge Imperial kontrolünden çıktı.

Artık İmparatorluk iyice zayıflamıştı ve Dominion Hammerfell’i aldı. Bunun sonucunda İmparator o kadar güçsüzleşti ki, alt kısımdan başlayarak Cyrodiil alındı ve White-Gold Tower artık Aldmeri yönetimindeydi. Ancak Titus Mede II kaçmayı başarmıştı ve Skyrim’e gitti. Great War başladı ve Skyrim’de İmparatorluk askeri gücünü toparladı, ardından Cyrodiil’i geri aldı. Aldmeri Dominion savaşta üstün olmasına rağmen son ancak tarihindeki en büyük yenilgiyi Cyrodiil’i Battle of the Red Ring savaşında aldı ve Cyrodiil düştü.

Hammerfell’e ve Dominion’a saldıramayacak olan İmparatorluk White-Gold Concordat’ı imzalamak zorunda kaldı. Bu nedenle Talos’â tapınma yasaklandı, Hammerfell rahatsız oldu ve İmparatorluğa geçti. Dominion ile Hammerfell savaştı ancak Second Treaty of Stros M’Kai anlaşmasıyla savaş durdu.

4.Çağ’ın 201 yılında Skyrim’in de geleceği karıştı. Stormcloak’lar Dominion’a uşaklık yapmak nedeni ile İmparatorluğa savaş açtı ve Civil War başladı. Ancak her iki tarafın kazanması da Dominion’un işine geliyordu. Dominion ile İmparatorluğun bu savaşın sonunda bir daha tatsızlık yaşaması olası..

Queen Ayrenn

Queen Ayrenn

 

 

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Düzenleme Geçmişi

Etiketler: , ,

Yazım Hatası Bildirimi

Altta renkli gösterilen kısım rapor edilecek: