Aldmeri Dominion

Aldmeri Dominion, kuruldukları tarihten itibaren, Altmer tarafından Tamriel kıtasında kurulmuş 3 ayrı imparatorluğa denir. “Aldmeri” kelimesi Altmer dilinde “Elflerin Evi” anlamına gelmektedir. Kurulma nedenleri farklılık gösterse de, her Dominion aynı amacı hedeflemiştir: Tamriel üzerindeki Elf otoritesini yeniden sağlamak.

Aldmeri Dominion Mührü
Aldmeri Dominion Mührü

İlk İmparatorluk

“Sadece AldmeriHigh Elf’ler ve onların asil müttefikleri, Wood Elf’ler ve Kedi-Adamlar Tamriel’in birbirinden farklı insanlarını huzurlu bir şekilde yönetmek için gereken bilgiye ve sınırlamalara sahiptir. Bu yükümlülüğü üstlenmeye ne kadar isteksiz olsak da, olaylar üstlenmek zorunda olduğumuzu kanıtlamıştır. Gerçekleşen olaylar Ejder Kırılması’nın nadir bir olay olmadığını kanıtlamaktadır. İnsanlar sürekli savunucularının, adını vermememiz gereken Kayıp Tanrı’nın, yıkımla dolu yolunu takip ediyorlar. Bu artık sona eriyor. Bir kez daha, Elfler Tamriel’i Ak Altın Kulesi’nden yönetmeli… bu sefer, sonsuza kadar. Dünya kötü yola girmiş durumda, ve biz onu doğru yola sürüklemeliyiz. Aldmeri Dominion’un kartal sancağı altında gururlu bir şekilde hücum edin! Shimmereneli Aicantar

Orijinal Aldmeri Dominon, aynı zamanda İlk Dominion olarak bilinir, 2.Çağ 582 yılında Kraliçe Ayrenn tarafından Interregnum olaylarının ortasında kurulmuştur. İlk İmparatorluk Kraliçe Ayrenn Alinor Tahtı’na geçtiğinde kurulmuştu. Summerset’e dönmeden önce Tamriel’i köşe bucak gezmiş olan Ayrenn, dünyayı tehdit eden korkunç kötülüklerin farkındaydı ve bu durumu düzeltmeyi Elflerin asıl görevi olarak görmüştü. Aynı zamanda, Bosmer ve Khajiit’ler de kendi sıkıntılarıyla uğraşıyorlardı ve bir müttefiğe ihtiyaçları vardı. Bu nedenle, Summerset Adaları, Valenwood ve Elsweyr, Elden Antlaşması’nı imzaladılar ve Dominion’u kurmak için aynı bayrak altında birleştiler, ki 2E 580’de Cyrodiil’in Yakut Tahtı’nı ele geçirmek, Tamriel’in kontrolünü ele almak, ve düşman Daggerfall Covenant ile Ebonheart Pact’ı bunları yapmaktan alıkoymak için birlikte savaşmışlardı. İlk Dominion’un nihai amacı, genç ırkların dikkatsiz eylemlerinden korumak için, Tamriel’e bir Elf yönetimi altında yol göstermekti. Bu hiçbir zaman gerçekleştirilemedi, ve neticede Dominion dağıtıldı.

İkinci İmparatorluk

İkinci İmparatorluk, 2. Çağ 830 yılında Summerset Adası Valenwood’u tarihi bir ihtilaf ile alınca kuruldu. Camoran Hanedanlığı’nın mirasçıları Valenwood tahtını almak istediğinde, bir grup Bosmer, Colovian Estates’deki düşmanlarına Valenwood arazisinden bir parça, karşılığında ise grubun kendi alacaklısı olması şartıyla, bir barış antlaşması yapmak için gitti. Altmer, bunu duyar duymaz, iki ülke arasındaki bin yıllık bir antlaşmanın bir yönetim hükmünü gerekçe göstererek, Valenwood’u işgal etti. Thalmor, atalarının bu antlaşmayı imzaladığı Camoran Anaxemes vekilliğinde, Thalmor’u Valenwood’un yeni yönetimi ilan etti. Tamriel halen Interregnum’un etkisinde olduğundan Colovian orduları kolaylıkla geri püskürtülmüş ve İkinci Aldmeri Dominion oluşturulmuştu. İlerleyen bir kaç yılda, Thalmor, Valenwood’daki hakimiyetlerini güçlendirdi ve Bosmer kabileleri Colovian Estates ile savaşmaya devam etti. Elfler ayrıca bazı Reachmen, Pyandonea’nın Maormer’leri, ve Elsweyr Confederacy içinde birkaç müttefik edinmişti.

Bu sırada, Tiber Septim, Cyrodiil’de gücüne güç katmış ve Tamriel’e olan fethi başlamıştı. Yeni oluşturulmuş olan Üçüncü İmparatorluk (Üçüncü Aldmeri İmparatorluğu ile karıştırılmamalıdır) iyice büyümüş ve Dominion arazilerine zarar vermiş, Bosmer saldırılarının yatışmasına sebep olmuştu. Karadaki ordu başarısızlıklarına rağmen, Elfler denizde hem daha güçlü ve daha hızlılardı ki, Cape of the Blue Divide’dan Topal Bay’a kadar uzanan güney sularını kontrol altında tutuyorlardı. Dominion ve İmparatorluk arasında resmî bir savaş ilan edilmiş olmasa da, Tamriel bu ikisi arasındaki bitmek tükenmek bilmeyen çatışmalar sonucu aralarında bölünmüştü. Felaket getiren Numidium’un kullanılması ile 2E 896’da bu uzun süren savaş bitmiş, Summerset Adaları’nın teslimiyeti ve Tamriel’in insanlar tarafından fethi sağlanmıştı. İkinci Dominion, Tamriel’in Elflerinin kıta üzerindeki Direnni ve Aldmer’ler tarafından miras kalmış krallıklara hükmetmesinin son temsili olacaktı.

Üçüncü İmparatorluk

Üçüncü Çağ’ı bitiren ve İmparatorluk’u (Aldmeri İmparatorluğu ile karıştırılmamalıdır) zayıflatan Oblivion Krizi, Üçüncü Dominion’un kurulması için gereken fırsatı sağlamıştı. Elf üstünlüğünü benimseyen ve bir marjinal siyası hizip olarak hayatta kalan Thalmor, kendilerini Kriz boyunca Summerset Adaları’nın tek koruyucuları olarak ilan ettiler. Altmer halkı bu iddaalara inandı, ve İmparatorluk kıta üzerindeki otoritesini savunmak için çok dağınık bir halde olduğu için, Thalmor nüfusu iyice kabardı. 4E 22’de, Thalmor statülerini iyice sağlamlaştırdı ve Summerset Adaları’nın tam kontrolünü sağladı, ve adını Alinor olarak değiştirdiler. Yedi yıl sonra, Thalmor destekli bir askeri darbe ile Valenwood hükümeti devrildi, Imperyal güçlerine ve olnarın Bosmer destekçilerine yol göstererek. Alinor ve Valenwood daha sonra bir birlik oluşturdu, ve böylece Aldmeri Dominion yeniden doğmuştu.

Gelecek 70 yıl boyunca Dominion ve İmparatorluk arasındaki temas iyice kesilmişti, bu da Alinor’da sivil karışıklığa neden oluyordu. Bu sessizliğin sebebi her ne olduysa, 4E 100’de, Void Nights’ın bitmesiyle son buldu, Thalmor, Masser ve Secunda’nın geri dönmesini sağladıklarını beyan ettiler. Bu onlara Elsweyr’in Imperyal vilayetinde büyük üstünlük sağladı; Khajiit’ler ayların yokluğu sırasında çok zarar görmüşlerdi. Thalmor yönetimi altında, Elsweyr 4E 115’de Anequina ve Pelletine adında iki krallığa bölündü, ki bunlar sonradan Dominion’un müşterisi durumuna gelmişti.

Dominion büyüdükçe, İmparatorluk ile aralarındaki gerilimde iyice büyüdü. 4E 171’de, Thalmor Hammerfell’i, İmparatorluk, onların üstünlüklerini kabul etmeyi reddedince de Cyrodiil’i işgal etti, bu da Great War’a yol açmıştı. Aslında sadece Hammerfell’i topraklarına eklemek isterken, Thalmor daha sonradan İmparatorluk’un sandıklarından daha da zayıf olduğunu anlamış ve Cyrodiil’e daha teçhizatlı, daha derin bir şekilde işgal etmişti. Imperial City, 4E 174’de düşmüş, ama Titus II kaçarak Skyrim’de konuşlanmış Imperyal Lejyonu’na katılmış, ve karşı saldırısını orada planlamıştı. Bir sonraki yıl, Cyrodiil’deki Thalmor ordusu Battle of the Red Ring’te tamamen silinmişti, ki bu da Thalmor’un en büyük yenilgisiydi.

Kazandığı zaferden faydalanarak Thalmor’u Hammerfell’den tahliye ettirmek ya da Dominion’a saldırmak yerine, Titus II, Imperyal Lejyonu’nun yorulduğunu fark etti ve White-Gold Concordat’ı imzalamayı kabul etti. Concordat’ın maddeleri altında, Great War resmen sona erdi, İmparatorluk içerisinde Talos’a tapınılması yasaklandı, Hammerfell’in güney taraflarının büyük bir bölümü Dominion’a verildi. Buna sinirlenen Hammerfell, Concordat’ı reddetti, bu da Titus II’yi Hammerfell’i bir İmperyal vilâyeti olarak tanımaktan vazgeçmeye zorladı. Thalmor, 5 yıl boyunca Hammerfell’le savaşmaya devam etti, ama savaş bir çıkmaza ulaştığında Second Treaty of Stros M’Kai’yi imzaladı ve ordularını bölgeden geri çekti.

Tarihler 4E 201’i gösterdiğinde, Dominion ve İmparatorluk iki taraf içinde zor olan bir barış konusunda anlaşmışlardı. Skyrim, Imperyal destekçileri ve ırkçı Stormcloaklar arasındaki bir sivil savaş yüzünden karmakarışık bir duruma sürüklendiğinde, Dominion bu çatışmayı temkinlice izledi. Uzun bir sivil savaş hem Skyrim’i hem de İmparatorluk’u dikkati dağınık ve zor bir durumda tutardı, ama ne olursa olsun, iki taraftan birinin savaşı kazanması Dominion’un planlarına ters düşerdi. Sonuç ne olursa olsun, Dominion ve İmparatorluk arasında ikinci bir savaşın kaçanılmaz olduğu kanısına varılmıştı.

Queen Ayrenn
Queen Ayrenn