Akatosh

 

Aldmerlerde Auri-El, Ejderhalarda Bormahu (Baba) olarak bilinir ve Dokuz Kutsallar‘ın baş tanrısıdır. Dunmer dini hariç her Tamrielik dinde yer alır (Lorkhan tüm geleneklerde görülen tek tanrıdır). Simgesi ejderhadır, ve genellikle Zamanın Ejder Tanrısı olarak adlandırılır. Başlangıç’ta oluşan tanrılardan ilki olduğu kabul edilir. Diğer ruhlar onu izleyerek, dünyanın çeşitli tapınaklarında ortaya çıkmışlardır. Dayanıklılığı, yenilmezliği, sonsuz meşruiyeti, hizmet ve itaati temsil ettiği Cyrodiilik İmparatorluğu’ndaki nihai Aedrik tanrıdır. Tüm ejderhaların babası olduğu söylenir; Ejderha lideri Alduin‘e, “Akatosh’tan İlk Doğan” da denir. Yüceltilmesi ve ona ibadet edilmesi için kurulmuş bir tarikat olan Akatosh Tapınağı’nda yöneticidir. Ayrıca “Muhteşem Ejderha” olarak adlandırılır. Zaman Kayması ve Ejder Kırılması‘nın, Auri-El zamanın akışı üzerindeki kontrolünün geçici kaybına neden olduğu düşünülmektedir. Sözde, Chimer efsanelerindeki Akatosh’un çoğu izi, Chimer “göçü” sırasında kaybolmuştur.

İnsanlığın yeni İmparatorluk ile yaptığı sözleşmede yer almıştır, ve gizemli bir şekilde Akatosh’un kanı Alessia ve mirasçılarına karıştı. Sözleşmeye göre baş tanrı ve İmperyallerTamriel‘i Oblivion’dan koruyacaktı. Kralların Kolyesi ile Auri-El verdiği sözü bir bakıma tutmuş sayılabilir. Çünkü her yeni İmparator ile güçlenen bu Kolye, Tamriel ve Oblivion arasında bir bariyer görevi görüyordu. Oblivion Krizi‘nde bu bariyer bozulmuştur ve Martin Septim, bu tanrının avatarına bürünmüştü, alevlerden yaratılan bir ejderdi. Bu kolyenin gücü ile Mehrunes Dagon Tamiel’den kovulmuştu ve huzur yeniden sağlanmıştı.

Elf geleneğinde inanıldığına göre Auriel yani Akatosh, Auri-El’in Yayı ve Kalkanı adında iki eser yaratmıştı. Ve ikisi Lorkhan’ın Kalbi’ni ateşe atmak için kullanılmıştı. Ancak İmperyaller bu eserleri Akatosh’un olarak kabul etmezler.

Akatosh'un Vitrayı

Vitrayı

 

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Düzenleme Geçmişi

Yazım Hatası Bildirimi

Altta renkli gösterilen kısım rapor edilecek: