Aedra

Aedralar, Anu ve Padomay’ın etkileşiminden ortaya çıkan varlıklardır. Daedralar’ın karşıt karşılıkları olarak kabul edilirler; ancak ayrım, doğumlarından daha sonra, Mundus’un oluşturulması sırasında yapılmıştır. Anuik (Aedrik) varlıklar, Mundus’un oluşturulmasında öncü bir rol oynamıştır; bu yüzden genellikle ölümlü dünyanın yaratıcıları olarak kabul edilirler. Yaratılış’taki ilahi sözleşmenin bir parçası olarak, Aedralar öldürülebilir.

Aedra, Aldmeris’te “Atalar” olarak tercüme edilir. İsmin tekil hali “Aedroth” olsa da, Aedra ismi neredeyse asla tekil olarak kullanılmamıştır.

Eight Divines adı altında ibadet edilen sekiz Aedra vardır: yani Akatosh, Dibella, Arkay, Zenithar, Stendarr, Mara, Kynareth ve Julianos. İnsan tanrı kahraman Tiber Septim’in, Talos’un da ilavesi ile Nine Divines haline gelmiştir. Bu sekiz Aedra, Nirn kurucuları olmak için kendilerini feda edenleri temsil eder.

Diğer küçük ruhlar, Earthbones olarak bilinen elementleri dengede tutabilmek için ortadan kaybolmuş, ya da Lorkhan’ın fikriyle Mundus’un oluşumundan sonra ölümlü hayata dejenere olmuşlardır. Sözleşmeden bu yana Aedralar’ın kimlikleri büyük ölçüde değişmiş ve ölümlülerin eylemleri ile bozulma, hatta değişikliklere tabi olmuşlardır.

Eğer yazım veya bilgi hatası bulduysanız ilgili yeri seçip Ctrl+Enter ile bize bildirebilirsiniz.

Düzenleme Geçmişi

Bu yazının düzenleme geçmişi bulunuyor.

Etiketler: , ,

Yazım Hatası Bildirimi

Altta renkli gösterilen kısım rapor edilecek: